Zeytinlik yasası enerji yatırımına engel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, zeytinlikleri kapsayan kanun tasarısını savundu. Bakanlık Müsteşarı İlker Sert, enerji yatırımları için düzenlemenin şart olduğunu söyledi

Zeytinlik yasası enerji yatırımına engel

Muhalefet partileri ve zeytin üreticileri tarafından 'zeytin üretimini bitireceği' gerekçesiyle eleştirilen zeytin arazilerine enerji yatırımı yasa değişikliğini savunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, düzenlemenin Mersin Akkuyu santrali için gerekli olduğunu söyledi. Radikal'in haberine göre TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda söz alan Müsteşar İlker Sert, Akkuyu bölgesinnin 3 km çevresindeki farklı noktalarda yer alan 10 hektarlık dağılmış zeytin arazisi bulunduğunu belirterek, 2016 planında bu bölgeleri kapsayan inşaat ruhsatının alınması bulunduğunu söyledi. Kanun bu şekilde kalması halinde inşaat ruhsatının alınmasının ciddi anlamda tehlikeye gireceğini belirten Sert:

'Yani o zeytinliklerden dolayı 20 milyar dolarlık bir nükleer enerji santrlanini inşaat ruhsatının alınamaması gibi ciddi bir riskle karşılaşacağız.' dedi. Soma'ya açılmak istenen termik santral ile ilgili olarak da konuşan Sert, ÇED raporu olumlu olan bu bölgede Zeytincilik Kanunu hükmü nedeniyle santal yapamadıklarını söyledi.