Zeytinliklere santral kurma izni geliyor

Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı, zeytinlik alanlara enerji yatırımı yapılmasının önünü açan kanun tasarısı hazırda bekleyen iki santral için acil çözüm sunacak

Zeytinliklere santral kurma izni geliyor

Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor. Meclis, zeytinlik sahaları içerisinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede kimyevi atık, toz ve duman çıkaran tesisin yapılması ve işletilmesini yasaklayan kanun maddesine, alternatif bulunmaması ve ÇED raporu alınması halinde enerji yatırımarının yapılabilmesine olanak sağlayan bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

Zeytinlikleri santrale feda etmek
Söz konusu tasarı kabul görürse, hali hazırda beklemekte olan iki santral projesinin yasal aksaklıklarına da çözüm bulunmuş olacak. Habertürk Gazetesi'nden Olcay Aydilek'in haberine göre bu projelerden ilki, Kolin İnşaat'ın Soma'da temellerini attığı termik santral inşaatı. Söz konusu projenin başta kül depolama tesisleri olmak üzere kimi kısımları zeytinlik arazilerine temas ediyor. Benzer sorunun Ruslar'ın Akkuyu'ya inşa edilecek nükleer santral için de geçerli olduğu ileri sürülüyor.

Kolin Grubu tarafından Manisa Soma İlçesi'nde yapılması planlanan 510 megavat kapasiteli termik santral ihalesi, inşaatın bir kısmının zeytinlik alanına denk gelmesi yüzünden yasal engellere takılmıştı. Yeni düzenleme kabul edilirse, söz konusu ihalelerin önündeki yasal engeller ortadan kalkacak.