Zeytinliklere santral tartışması büyüyor

Zeytinlik yasası yüzünden 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer santralinin açılamadığını söyleyen Bakanlık Müsteşarı İlker Sert'e sektör temsilcilerinden tepki geliyor

Zeytinliklere santral tartışması büyüyor

'Zeytinlikler nedeniyle 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali'ne ruhsat alamama riskiyle karşı karşıyayız.' açıklaması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert'e, sektör temsilcilerinden tepki geliyor. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türk zeytinciliğinin son yıllarda büyük bir gelişme içine girdiğini söyledi.  

Zeytin'in yarattığı değer
Aslan, 2000 yılında 98 milyonun altında bir sayıda bulunan zeytin ağacının bugün yüzde 70'lik artışla 167 milyonun üzerine çıktığını belirterek: 'Son iki yıllık ortalamaya göre zeytinyağı üretimi 165 bin ton zeytin üretimi 450 bin tondur. Bunların toplam üretim değeri ise 1 milyar 500 milyon dolardır. Türkiye’de en büyük döviz harcamalarından birini bitkisel yağ ithalatı için yaptığımızı düşündüğünüzde hem bu açığın kapatılmasında hem de ödediğimiz döviz miktarının azaltılmasında zeytinyağı önemli bir üründür.' şeklinde konuştu.

Zeytinliklerin tamamına yakını sökülür
Genetik anavatanı Türkiye olan zeytinin tarımsal, ekonomik ve sosyal yönlerden büyük öneme sahip olduğunu ve Türkiye tarımının yüzde üç buçuğunu zeytinciliğin oluşturduğunu belirten Aslan, 25 dönümden küçük zeytinliklerin sıradan arazi olarak kabul edilmesi halinde, zeytinliklerin büyük bölümünün söküleceğini belirtti. Aslan: 'Bu konu doğrudan ve dolaylı olarak 10 milyon insanın geleceğini ilgilendiriyor. Mevcut yasa tasarısı örtülü bir amaç ve hedef ile hazırlanmıştır. Bu yasa zeytinliklerin ölüm fermanıdır.' şeklinde konuştu.