Zigana Tüneli ihalesinde "mektup" iddiası

Zigana Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi ihalesinin iptalinde, Karayolları Sevenler Derneği'nin Ulaştırma Bakanlığı'na gönderdiği bir mektubun etkili olduğu öğrenildi. Mektupta "ihalenin" içler acısı sonuçlarına dikkat çekiliyor

Zigana Tüneli ihalesinde

Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından geri gönderildiği Kamu İhale Kurulu'nca iptal edilen Zigana Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi ihalesinin iptalinde önemli bir bilgiye ulaşıldı. İhalenin iptalinde Karayolları Sevenler Derneği'nin Ulaştırma Bakanlığı'na gönderdiği bir mektubun etkili olduğu sanılıyor. Mektupta "ihalenin" içler acısı sonuçlarına dikkat çekilirken, yarım milyarın üstünde keşif miktarlı ihalenin bir yılda en fazla 20 tane yapılabileceği, buna karşı söz konusu ihalede düşük tenzilat miktarının ülke menafaatlerine aykırı olduğu vurgulandı. Cengiz İnşaat söz konusu ihaleyi, yüzde 12 indirimle kazanmıştı. 

 

Zigana Tüneli projesinde

 

İhaleye katılan diğer şirketlerden itiraz
Hürriyet'te yer alan Dinçer Gökçe imzalı habere göre dışarıda bırakılan firmaların mahkemeye başvurusunun ardından iptal kararı çıkan Zigana Tüneli projesinde yeni bilgilere ulaşıldı. Geçtiğimiz 21 Mayıs'ta yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 507 milyon 157 bin TL'lik maliyetli ihaleyi 4466 milyon 297 TL'ye Cengiz İnşaat kazanmıştı. Cengiz İnşaat'ın ihaleyi yüzde 12'lik indirimle kazanması sonrasında ise Karayolları Sevenler Derneği tarafından kaleme alınan bir mektubun Ulaştırma Bakanlığı'na ülke menfaatlerine aykırılık tespitini dile getirdiği açıklandı. 

Karayolları ve Bakanlı zan altında kalır
Bakan Feridun Bilgin'e gönderilen mektupta, düşük olarak nitelenen tenzilatın miktarı ile birlikte işin onaylanmasının Karayolları ve Bakanlı Camiasını zan altında bırakacağına dikkat çekilerek, bu kurumların güvenilirliğinin tartışılır hale geleceğinin altı çizildi. Bakan Bilgin'in söz konusu mektubu Karayolları Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği öğrenildi.