Zincirlikuyu’da metro ile metrobüs birleşti

Toplam 770 metre uzunluğundaki bağlantı tünellerini günde 75 bin kişinin kullanması bekleniyor

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerden biri olan İstanbul Zincirlikuyu’da metro ile metrobüs bağlantı tüneli açıldı. Toplam 770 metre uzunluğundaki bağlantı tünellerini günde 75 bin kişinin kullanması bekleniyor.

Metro ile metrobüs birleşti

İstanbul Zincirlikuyu’da yaya ulaşımı ve bağlantı yollarının geliştirilmesine katkı sağlayacak metro-metrobüs bağlantı tüneli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıldı. Gayrettepe metro tüneli ile Zincirlikuyu metrobüs durağını birbirine bağlayan tünel, aynı zamanda Zorlu Center’a da bağlanıyor. Böylece Zincirlikuyu’da metro ile metrobüs birleşti.

Yani metrobüs hattını kullanarak Zincirlikuyu’ya ulaşan bir yolcu; artık yüzeye çıkmadan direkt olarak Gayrettepe Metro İstasyonu’na, Zorlu Center’a, Etiler ya da Büyükdere Caddesi Levazım girişine ulaşabilecek.

Tüneller toplam 770 metre uzunluğunda

Zorlu Gayrimenkul tarafından yaklaşık 40 milyon TL yatırımla hayata geçen projede, toplam 770 metrelik bağlantı tünelleri ve 230 metre uzunluğunda altgeçitler bulunuyor. Tünel boyunca gidiş ve geliş istikametlerinde toplam 14 yürüyen bant, yüzeye çıkan noktalarda ise 6 yürüyen merdiven ve 7 engelli asansörü yer alıyor.

Zincirlikuyu’da yaya geçişlerini kontrollü ve güvenli hale getirecek bağlantı tünellerini Zorlu Center’ın açılmasıyla günde 75 bin kişinin kullanması bekleniyor.