Ziraat Bankası'ndan eleştirilere yanıt: Haftada 50 milyon TL borç yapılandırılıyor

Yüksek faiz ve borç yapılandırma reformunu tıkamakla suçlanan Türkiye bankacılık sektörünün en güçlü kuruluşlarından T.C. Ziraat Bankası'nın Genel Müdürü Aydın: " Her hafta 50 milyon TL'lik yapılandırma gerçekleştiriyoruz..." dedi.

Ziraat Bankası'ndan eleştirilere yanıt: Haftada 50 milyon TL borç yapılandırılıyor

Yüksek faiz ve kredi reformu yapılandırması süreçlerindeki engellemelerle kamuoyunda eleştirilerin odak noktası haline gelmeye başlayan Türkiye Bankacılık sektörünün en güçlü kurumlarından Ziraat Bankası'nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın eleştirilere yanıt verdi. 

Yüksek faiz gerçeği
Hüseyin Aydın'ın yaptığı açıklamalarda yüksek faiz ve krediler önemli bir yer tuttu. Bankaların istikrarlı dönemlerde önünü gördüğü için yüksek kâr etmeye başladıklarını belirten Aydın: "Bankalar düşük faiz ortamında daha iyi karlar elde eder. Biz de bunun için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. Aydın'ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Kredi vadeleri ve faiz sarmalı
"Kredi faizlerinde indirim yapıldı. Şimdi sıra vadenin uzatımına geldi. Faiz, paranın fiyatıdır. Önümüzdeki süreçte kredi vadeleriyle ilgili süre uzatımları da gündeme gelebilir. Bankaların konut, bireysel ve ticari kredilerdeki vade oranları belli." 

Kredi geri çağırma eleştirileri
"Hiçbir zaman krediyi geri çağırma girişiminde bulunmadık. Firmaların kredi notuna uygun olarak elinde farklı imkanlar var ise onları kullanmış olabiliriz. Elbette bu risk yönetiminin sonucudur ve doğaldır. Ancak kimseyi stokunu yönetme ya da vadeler uzadı diye yarı yolda bırakmadık..." 

Kredi reformu eleştirileri
Kredi borçlarını geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayan müşterilerin faaliyete devamı için kredi yapılandırma sürdürüyoruz. Bugüne dek 5.4 milyar TL'lik kredi yapılandırdık. Yapılandırılan kredilerin geri dönüş oranı yüzde 90, yani sonuç başarılıdır. Şu anda her hafta 50 milyon TL'lik yapılandırma yapıyoruz."