Ziya Yılmaz: 'Sektörün yüzde 90'ı maliyetleri bilmiyor'

Müteahhitlik sektöründe yaşanan enflasyonu eleştiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Parası olan sektöre giriyor. Şirketlerin yüzde 90'ı maliyetlerden habersiz..." dedi.

Ziya Yılmaz: 'Sektörün yüzde 90'ı maliyetleri bilmiyor'

Gayrimenkul sektöründe üretim fazlası, inşaat şirketlerindeki enflasyon ve stok fazlası gibi problemler, özellikle son dönemlerde "kriz" ya da "duraklama" eğilimleri ile yan yana anılmaya başlandı. Kaynaklar başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde "müteahhit enflasyonuna" dikkat çekerken yalnızca İstanbul'da faaliyet gösteren inşaat firması sayısının 46-47 binleri bulduğu belirtiliyor. Türkiye genelindeki sayının ise 300 bin adet civarında oluduğu tahmin ediliyor. 

Müteahhitlik mesleğine girişte kriter sorunu

Belli bir sermayeye ulaşan kişilerin müteahhitlik sektöründe faaliyet gösterme eğilimleri Türkiye'nin önde gelen inşaat markalarından DAP Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz'ın da gündemindeydi. Ziya Yılmaz, özellikle, her sektörün bir yasal düzenlemesinin bulunduğuna dikkat çekerek: "İnşaata girişte de belli yeterliliklerin aranması gerek..." dedi. Her parası olananı 500 ya da 1000 adet konut üretme fikriyle sektöre giriş yaptığını bu durumun da arz talep dengesinde olumsuzluklara yol açtığını dile getiren Yılmaz: "Bir düzenlemeye ihtiyacımız var. İnşaatta girişte de belli koşullar aranmalı. Bunlar öz kaynak yeterliliği, işleri tamamlama garantisi, teknik ekibinin yetkinliği ya da finans yeterliliği gibi kategoriler üzerinde yoğunlaşmalı..." ifadelerini kullandı. 

Faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 90'ı maliyetleri bilmiyor

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, diğer taraftan sektöre girişin kriterlerinin belirlenmesinde ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre Ziya Yılmaz, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve ilgili bakanlıklara düzenleme için başvurularda bulunacaklarını vurgulayarak, sektörde faaliyet gösteren firmaların reel gerçeklerden bihaber olduğuna da dikkat çekti. Ziya Yılmaz: "Şu anda inşaat sektörünün yüzde 90'i maliyetleri bilmiyor. Yalnızca bir firmanın sıkıntıya düşmesi tüm sektörü sıkıntıya sokar..." şeklinde konuştu.

Sektörde iflas olasılığı var

Açıklamasında ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm faaliyetlerine de değinen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Türkiye kentsel dönüşümde başarılı olamadı." dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında ülke genelinde 7.5 milyon konutun dönüştürülme hedefinin bulunduğunu buna karşın yasal düzenlemelerin de zorunluluk oludğuna vurgu yapan Yılmaz: "Yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Bunlar olmazsa çok yol kazası yaparız. Bazı il, ilç ve bölgelerde belediyelerin ruhsatları takip etmesi ve izlemesi gerek." şeklinde konuştu. Ziya Yılmaz, bir bölgeye yönelik arzın fazlalaşması halinde sorun çıkacağını da hatırlatarak: "Bahsettiğimiz sorunlar çözümlenemezse iflaslar yaşanabilir..." şeklinde konuştu. 

İnşaat şirketleri istatistikleri

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Verilerine göre 2017 yılı Ekim ayında kurulan toplam şirket ve kooperatiflerin içinde 1.135 adedi inşaat firması olarak kaydedildi. Gerçek kişi ve ticari işletmeler içinde inşaat firmalarının sayısı ise 806 adet olarak ölçüldü. Kapanan şirket ve kooperatiflerin ise 227 adedi inşaat şirketi olarak kayıtlara geçti. Diğer taraftan kapanışı yapılan gerçek kişi ticari işletmelerinin adedi ise 205 olarak ölçüldü. Bu dönemde kurulan firma sayısı bir önceki aya kıyasla yüzd 37.15 oranında yükseldi. Bu artış gerçek kişi ticari işletme kriterleri bazında da yüzde 28.25 oranında kayıtlara geçti. Kapanan gerçek ticari işletme sayısı ise yüzde 51.41 olarak belirlendi.