Zorlu Center çok güzel bir eser olacak

Mipim, Mapic gibi fuarların deneyimli firması Zorlu Gayrimenkul'ün Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even Mipim 2013'ü değerlendirdi

Türkiye Gayrimenkul Sektörü Mipim'e çıkartma yaptı. Mipim, Mapic gibi fuarların deneyimli firması Zorlu Gayrimenkul'ün Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even Mipim 2013'ü değerlendirdi.

"Biz birkaç senedir hem Mipim'e hem Mapic'e katılıyoruz. Bunu yaparken ana düşüncemiz Türkiye ve istanbul'u tanıtmaya çalışmak. Biliyorsunuz, bir pazarın değeri o pazarda yer alan aktörlerin sayısı ile ölçülüyor özellikle Avrupa'da. Dolayısıyla Yabancılar Türk yatırımcıları daha çok kendi ortamlarında gördükleri zaman, bu işleri konuştukları ortamlarda gördükleri zaman, kendilerinden olduğunu anlıyorlar-düşünüyorlar. Çünkü Türkiye'ye olan ilgi son senelerde ciddi bir şekilde artmaya başladı. Bizde Zorlu olarak uzun zamandır stand alıyoruz. Standın iyi bir yerde olması da prestijle olan bir şey değil, sırayla olan birşey. Bugünkü standımızın yerini alabilmek için 4 yıldır bekliyoruz. Çok güzel bir yere kavuştuk sonunda. Bu da katılımın ve devamlılığın gücünü gösteriyor. Sektörde olması gereken bir şey, çünkü devamlılığını kanıtlayabilen işler gerçek demektir. Dolayısıyla bizde iyi bir yer alabildik. Dolayısıyla görünürlük fazla, ziyaret çok, ilişki oluyor, ciddi görüşmeler yapılıyor. Hem Türkiye için, hem genel Türk firmaları için hem de MIPIM için olumlu oluyor.

MIPIM Fuarında Zorlu Center projesi açısından nasıl ilişkiler kuruldu.

Biz MIPIM'e katıldığımız ilk sene açılış sponsoru olmuştuk, açılış partisi. Ciddi bir ses getirdi. Fransız gazetelerine çıkmıştık o sene "Türkiye'de gayrimenkul nereye gidiyor" diye. Dolayısıyla projenin bilinirliği artmaya başladığı için seneler içinde ciddi bir talep var. Konuşuyoruz, ilgili bazı yatırım yapmayı düşünen insanlar fikirlerini paylaşıyorlar. Farklı bir kaç ciddi grupla da görüşüyoruz.

Bizim aslında satmak gibi bir düşüncemiz yok herhangi bir gayrimenkulümüzü ama gelen teklifleri değerlendiriyoruz. Ciddi ilişkiler doğuruyor. Bu sayede yabancılarda Türkiye'de iş yapılabilir bir ortam olduğunu görüyorlar ve seviniyorlar. Bu eminim ilerleyen senelerde artarak devam edecek ve sektörü büyütecek.

Zorlu Center hangi aşamada? Yaşam ne zaman başlayacak? Gösteri merkezlerinde ve sanat merkezlerinde hayat ne zaman başlayacak?

Biz kısmetse bu ağustostan sonra, eylül ayında açmayı planlıyoruz bu merkezi ve projenin tamamını ağustosta açılışı yapmış olacağız. Gerçek açılışı eylül ayında yaparak bu projeyi taçlandırmış olacağız. Projede önemli özellikler var, 5 fonksiyonlu bir proje, dünya çapında da ender olan örneklerden biri. Benim en çok sevdiğim bölümü Performans Sanatları Merkezi. Türkiye'de sanat gerçekten önemli bir ihtiyaç, her yer için de bu böyle. Bu konuda bir eksiklik var, dolayısıyla bu performans sanatları merkezi uluslararası bir operatör ile anlaşmak suretiyle New York'tan bir grup NederLander grubuyla anlaştık. Yerel birliktelikler yaparak bu performans sanatları merkezini iyi bir program ile yönetiyor olacağız. Broadway Şovları, Konserler, Operalar, farklı dans gösterileriyle önümüzdeki sezona giriyor olacağız. Program önümüzdeki aylarda netleşmiş hale gelecek. Şu anda üzerinde çalışıyorlar. Açılışa bir kaç sürprizimiz var. Onu şu anda söyleyip sürprizi bozmak istemiyorum. İnsanların görmek isteyeceği bir açılış olacak diyebilirim.

Hemen Performans Sanatları Merkezinin yanında otel var. Raffles ile bir anlaşmamız var, üst segmentte bir otel. İstanbul'da bu konuda doluluk yüzde 83 mertebesine ulaşmış vaziyette. Onun için ciddi bir açığı da kapatacağını düşünüyoruz. Çok özel bir kaç konseptimiz var, otelin iç tasarımını çok kaliteli bir uluslararası firma, bir mimarlık-iç tasarım firması yapıyor. Zaten projenin mimarisini biliyorsunuz Murat Tabanlıoğlu ve Emre Arolat ortak grubu geliştiriyor. İkisinin de katkısı hakkatten unutulamaz. Çok ciddi bir katkı sağladılar. Uluslararası bilinirliği açısından önemli Türk Mimarları ile çalışmak bence. Bunun yanında bir meydan ve yeşil alan olabilmesi projede. Çünkü 100 bin metrekarenin yaklaşık hem tabanda hem farklı katlarda 70 bin metrekareye yayılan bir yeşil alanı var. Bu İstanbul gibi bir aslında çok yeşil gibi gözüken ama insanların dışarıda rahat vakit geçirebileceği yer konusunda sıkıntı çeken bir şehirde çok önemli bir yer tutacak hemde Zincirlikuyu gibi bir merkezde. Metroyla da bir bağlantı yaptık belediye ile birlikte. Proje hayata geçtikten sonra dışarıdan gözükmediği gibi içinde çok daha farklı şeyler olduğunu inşallah herkes görmüş olacak. Bizde bunun için yapıyoruz. Zorlu Ailesi özellikle bu performans sanatları merkezi ve yeşil alan konusunda hakkatten çok hassas davrandılar, ciddi bir yatırım yaptılar. Onun dışında trafiği projenin altına alarak dışarıya gaz atılmasını ve projenin geri dönüşümlü bir proje olmasını sağlamaya çalıştık. Ciddi bir maliyet oldu. Altyapıda ciddi geliştirmeler yaptık. Eminim ki çok güzel bir eser olacak. M