Zorlu Center Otoparkı'nda "ücretliye" dönüşüm

Zorlu Holding tarafından işletilen Zorlu Center alışveriş ve yaşam merkezi, uzun süreli araç bırakmalar bahane gösterilerek "ücretli" hale getirildi. Ücretli tarife bugün başladı

Zorlu Center Otoparkı'nda

Zorlu Holding, Zorlu Center Otopark'ının ücretliye dönüştürülmesi kararını bugün uygulamaya koydu. Kurulduğu günden bu yana ücretsiz olarak hizmet veren otopark, uzun süreli araç bırakmalar bahane gösterilerek "ücretli" hale getirildi.

Metro bağlantısı ve beleşçiler
Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, firmanın ücretli otoparka dönme kararında metro bağlantısını kullanan çok sayıda yolcunun aracını ücretsiz olarak Zorlu Center'da bırakma kararının etkili olduğu bilgisi yer aldı. Yeni düzenlemeyle birlikte 2 bin 200 araç kapasitesine sahip Zorlu Center bünyesinde otopark ücretleri, 1-4 saat süresince 5 TL, 12-24 saat arası ise 50 TL olarak belirlendi. 

AVM'ler ve ücretli otoparklara yargı sınırı
Alışveriş merkezlerine ait otoparkların ücretli ya da ücretsiz kullanımını düzenleyen yönetmelik aslında , ilk 3 saatlik kısmın "ücretsiz" olması gerektiğine hükmediyor. Ancak çok sayıda AVM yönetimi, kesilen cezaların caydırıcılıktan uzak olması ve bir ay içerisindeki 1-2 günlük otopark geliriyle karşılanabilme olanağıyla yönetmeliğe uygun davranmayı reddediyor. Konuyla ilgili olarak alınan kararlarda da çeşitlilik bulunuyor. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin 2007 yılında aldığı AVM otoparklarının ilk 3 saatinin ücretsiz olması yönündeki kararına itiraz eden AVM'ler, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne açtıkları dava ile istedikleri sonucu almıştı. Bu mahkemenin verdiği kararla AVM'lerin itirazı kabul görse de, Danışta 8. Dairesi aksi yönde karar almış ve ilk 3 saatin ücretsiz olması gerektiğine karar vermişti. Bu karar rağmen, AVM'lerin ilk 3 saatin ücretten muaf tutulması kararına uymadıkları biliniyor.