Zorlu Enerji Grubu'ndan çocuklara yaz tatili armağanı

Temiz enerji kaynaklarını ve enerjinin doğru kullanımını anlatmak için özel kitaplar tasarlayan Zorlu Enerji Grubu, şimdi de çocukları "Zorlu ile Karbon Ayak İzi" kitabıyla buluşturuyor

Zorlu Enerji Grubu'ndan çocuklara yaz tatili armağanı

09 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Yaz tatilinde, "Zorlu ile Karbon Ayak İzi" kitabını çocuklarla buluşturan Zorlu Enerji, çocuklara karbon ayak izinin nasıl oluştuğunu ve azaltmak için neler yapabileceklerini illüstrasyonlarla ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

Sevimli Yeşil Ejderha, çocuklara karbon ayak izinin nasıl oluştuğunu anlatıyor
Zorlu Enerji'den yapılan açıklamaya göre, çocuklara, temiz enerji kaynaklarını ve enerjinin doğru kullanımını anlatmak için özel kitaplar tasarlayan Zorlu Enerji Grubu, şimdi de çocukları "Zorlu ile Karbon Ayak İzi" kitabıyla buluşturuyor. Kitabın kahramanı sevimli Yeşil Ejderha, çocuklara karbon ayak izinin nasıl oluştuğunu anlatarak; karbon ayak izinin dünyamıza etkileri ve bireysel olarak karbon ayak izini nasıl azaltabileceği hakkında bilgi veriyor.

Erverdi: “bu yeni kitabımızla, çocuklarımızın çevre koruma bilincini ve iklim değişikliği konusundaki farkındalıklarını artırmayı istedik”
Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, eğlenceli ve eğitici kitaplarla enerji ve enerji kaynaklarının önemi hakkında çocukları bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çocuklarımızla bugüne kadar enerjiyi ve çevreyi ilgilendiren çeşitli eğitim projelerinde bir araya geldik. Şimdi de onlar için, 'Zorlu ile Karbon Ayak İzi' kitabını hazırladık. Çocuklara yaz tatili hediyesi sunmak üzere yayımladığımız bu yeni kitabımızla, çocuklarımızın çevre koruma bilincini güçlendirmek ve özellikle iklim değişikliği konusundaki farkındalıklarını artırmak istiyoruz. Kitabımızı okuyan çocuklar, karbon ayak izinin nasıl oluştuğunu ve günlük hayatlarında gerçekleştirecekleri basit uygulamalarla ayak izlerini nasıl azaltabileceklerini öğrenecekler. Eğlenceli bir dil ve renkli bir görsel dünya yaratarak çocukların bir yandan bilgilenirken bir yandan da keyifli zaman geçirmelerini amaçladık. Çocuklarımız, 'Zorlu ile Karbon Ayak İzi' kitabımıza, yine tasarımı ve konsepti çocuklara özel olarak hazırlanan web sitemiz 'www.enerjisitemiz.com' adresinden de kolayca ulaşabilecekler."

Sibel Şengül tarafından yazılan ve Halime Keskin tarafından resimlenen kitapta, çocuklar, basit bir tablo yardımıyla yol açtıkları karbon ayak izinin oranını kendisi hesaplayabiliyor. Çıkan sonuca bağlı olarak, yol açtıkları karbon salım oranını evin sıcaklığını 2 derece düşürmek, ambalajlı ürün kullanımını olabildiğince azaltmak, yaşanılan bölgede yetiştirilen ürünleri tercih etmek gibi uygulanabilecek basit önerilerle günlük hayatta nasıl azaltabileceklerini de öğreniyorlar.

"Zorlu ile Karbon Ayak İzi", Zorlu Enerji Grubu tarafından hazırlanan ve bugüne kadar anlatımı ile tasarımı çocuklar tarafından sevilen "Zorlu ile Rüzgar Enerjisi", "Zorlu ile Doğal Gaz", "Zorlu ile Jeotermal Enerji", "Zorlu ile Su Enerjisi" adlı serinin 5. kitabı olarak yayımlandı.