12 yılda, 42 milyar ulaştırma yatırımı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, son 12 yılda 42 milyar liralık 'ulaşım' yatırımı gerçekleştirildiğini açıkladı

12 yılda, 42 milyar ulaştırma yatırımı

Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ak Parti'nin iktidara geldiği son 12 yıllık dönemde ulaştırma sektörüne 42 milyar TL yatırım yapıldığını açıklayan Elvan, bundan sonra da başta demiryolu olmak üzere yatırımlara devam edileceğini açıkladı.

Ankara-İstanbul 1 saat 15 dakikayı düşecek
Lütfi Elvan, Sincan-Köseköy arasındaki yüksek hızlı tren projesiyle birlikte Ankara İstanbul arası yolculuk süresinin 1 saat 15 dakikaya süreceğini belirten Elvan:

'Bunu biz yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkmak istiyoruz. Ancak Köseköy'den Halkalı'ya kadar olan kesimi için, yani kendimize, Devlet Demiryollarına ait olan, yapacağımız demir yolu hattında da kullanma imkanı vermek istiyoruz. Böyle bir imkanı sağlarsak oldukça cazip bir proje olacağını düşünüyoruz. Sincan-Köseköy arasındaki yüksek hızlı tren hattımız saatte 350-400 kilometre hız yapabilecek trenlere uygun şekilde inşa edilecek. Bununla ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz.' ifadelerini kullandı. 

Köseköy-Yavuz Sultan Selim hattı
Köseköy'den Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve yeni havalimanı ile Halkalı'ya kadar uzanacak güzergah üzerindeki ulaşım projeleri hakkında da bilgi veren Elvan: ' Hedefimiz 2015 yılı içinde bunun da ihalesine çıkmak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü biliyorsunuz, bu yıl sonu itibariyle vatandaşların hizmetine sunacağız. Ama bir an evvel bu 3. köprümüzün üstünden geçen demir yolu hattının da işlevsel hale gelmesini arzu ediyoruz.' dedi.