15 Temmuz'dan sonra konuta ilgi arttı

15 Temmuz'un ardından konut piyasasında gözle görünür bir canlanma yaşandı. Uzmanlar bu canlanmanın süreceği kanaatinde...

15 Temmuz'dan sonra konuta ilgi arttı

"15 Temmuz sürecinin ardından ekonomik ve sektörel dinamiklerin yerinde önlemleriyle konut sektörüne olan ilgide hatırı sayılır bir artış kaydedildi. Uzmanlar yaşanan canlılığın devam edeceği kanaatini taşıyor.

Ünal: S&P'ye rağmen canlanma
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, S&P'nin not indirimine rağmen, 15 Temmuz sonrasında kayda değer bir canlanmanın yaşandığını söyledi. Darbe girişimi sonrasında ülkenin ekonomik dengelerinin geri dönülmez biçimde bozulduğunu iddia edenlerin yanıldığını söyleyen Ünal: "Emlak piyasası durur dediler, tersine canlandı." dedi. 

15 Temmuz'dan sonra konuta ilgi arttı

Ülkenin geleceğine güven arttı
Ünal, Türkiye'de darbecilere karşı verilen mücadelenin ardından Türkiye'nin geleceğine duyulan güvenin yükseldiğini, gayrimenkul sektörüne yönelik ilgi artışının da bunun temel göstergesi olduğunu belirterek:

"Eylül ayından itibaren ciddi bir canlanma sürecine girilecek. Bankacılık sektörü faiz indirimlerini konut kredilerine yansıtma konusunda daha duyarlı olmalı. Faiz indirimleri sektörde canlanmayı hızlandıracaktır" şeklinde konuştu. 

İndirim kampanyaları devam etmeli
Sektörün canlanmasında rol oynayan Merkez Bankası başta olmak üzere reel sektör ve finans sektöründeki olumlu sürecin önünü açan faiz indirim kararlarının da sürmesi gerektiği bilgisini veren Ünal, bu indirimlerin konut kredi faizlerine yansıması halinde ekonominin lokomotifi konumunda inşaat sektörünün ve gayrimenkul piyasasının da güçlenerek büyümesini sürdüreceğini dikkat çekti.