2. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi sona erdi

The Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilen zirve, yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanını bir araya getiren 2. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi sona erdi

2. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi sona erdi

II. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015 sona erdi. The Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilen zirve, yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanını bir araya getirdi. Zirvenin ikinci ve son gününde Gençlik Komitesi, Karbon Ticaretinin Türkiye'de nasıl uygulanmaya başlanabileceği konusunu tartıştı.

Bölgesel ve küresel karbon piyasaları hakkında derinlemesine tartışmalardan ders çıkarmak ve yeni karbon politika enstrümanları olan NMM (yeni piyasa mekanizmaları) gibi hedefleri bulunan II.Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015 sona erdi.

Zirve kapsamında yapılan "Enerji Verimliliği Özel Oturumu"nda, kurduğu yerel karbon piyasaları ve bunların mevcut emisyon ticaret sistemine entegrasyonu üzerine çalışmaları bütün dünya için önem taşıyan Çin'den gelen 4 önemli uzman, ülkelerinin hangi süreçlerden geçtiğini ve iklim değişikliğiyle mücadelede geleceğe yönelik hedeflerinden bahsettiler. Oturumda, Ecofys'den Qian Wu, "İşinizi Yeşil Kılın, Karbon Piyasaları İçin Hazır Olun", Tsinghua Üniversitesi'den Maosheng Duan, "Çin ETS Pilot Gelişimi İçin Bir Ön İnceleme", Shangai Enerji ve Çevre Borsası'ndan Jin Li, "Shangai ETS: Pazar Tasarımı ve İlerleyişi" ve Edinburgh Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Xi Liang, "Emisyon Ticaret Sisteminizi Diğerleri ile Uyumlu Tasarlayın: Guangdong ETS Örneği" başlıklı sunumlarını yaptılar.

Gençlik Komitesi Karbon Ticaretini Tartıştı
Karbon Zirvesi'nin ikinci ve son gününde de Gençlik Komitesi, karbon ticaretinin Türkiye'de nasıl uygulanmaya başlanabileceği konusunu tartıştı. Edinburgh Üniversitesi'nden Xi Liang, Uluslararası Karbon Zirvesi Gençlik Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı. Gençlik Komitesi Başkanı Alpay Beyla, Türkiye'de kurulacak karbon piyasasının, hem Türkiye'nin iklim değişikliğinde kendi politikalarını oluşturması açısından, hem de genç nesillere yeni imkanlar yaratmasından dolayı önemli olduğunu vurguladı.

İTÜ Çevre ve İnşaat Mühendisliğini çift ana dal yaparak bitiren, Edinburg Üniversitesi'ndeki dünyanın tek Karbon Finans Yüksek Lisans programını tamamlayan Gençlik Komitesi Başkanı Alpay Beyla, Türkiye'de ilgili kurum ve kuruluşların karbon piyasalarına hazırlanması için bilgilendirme çalışmaları yapıyor.