20 yılda 6.5 milyon yapı dönüşecek

Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nın 1. etap teslim töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6.5 milyon konutun 20 yılda dönüştürülmesini hedeflediklerini açıkladı

20 yılda 6.5 milyon yapı dönüşecek

Esenler Belediyesi, TOKİ ve Emlak Konut GYO işbirliği ile hayata geçirilen "Esenler Emlak Konutları Projesi"1. Etap Anahtar teslim töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarının 20 yılda 6.5 milyon binayı dönüştürme hedefiyle devam ettiğini söyledi.

Kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor
Kentsel dönüşüm atılımını başlangıçta rant projesi olarak itham edenleri Havaalanı Mahallesi'ne davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin geçmişten günümüze dek önemli bir atılıma imza attığını söyledi. Erdoğan, yüzde 70'i yeşil alan, okul ve cami gibi ortak kullanım alanlarından oluşan bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini vurgulayarak:

"Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi hususunda hedefimiz çok büyük. 20 senede, ülke çapında 6.5 milyon binayı dönüştürme hedefini taşıyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz yapılara "evet", çirkin yapılaşmaya "hayır"" dedi.

 

20 yılda 6.5 milyon yapı dönüşecek

 

510 milyon TL'lik yatırım
Projesi ve inşaat sürecinin bütünü Emlak Konut GYO tarafından üstelinelin Esenler Emlak Konutları projesi 510 milyon TL'ye mal oldu. Proje bünyesinde 2 bin 383 konut ve 55 ticari birim bulunuyor. 1. Etap Anahtar Teslim Töreni'nde konuşan bir diğer isim olan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da:

"2012 yılı ekim ayında en kapsamlı kentsel dönüşüm hareketi bu bölgede başladı. Bu tarihte Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla eski binalar yıkıldı. Yapım görevinin şirketimize verilmesiyle birlikte, 2014 yılı nisan ve mayıs ayında hızlı bir şekilde ihalelere başladık ve kentsel dönüşümün, şehirlerimiz için, özelliklede İstanbul için hayati bir öneme sahip olduğu inancıyla, 24 ay gibi kısa bir zamanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Esenler Belediyesinin ve proje yüklenicilerinin katkılarıyla teslim aşamasına geldik" ifadelerini kullandı.