2014'te başlanacak konut inşaatı sayısı yükseldi

Türkiye genelinde 2012 yılında 527 bin 562 konut için ruhsat alınırken bu yıl ise bu sayı 639 bin 314 oldu

2014'te başlanacak konut inşaatı sayısı yükseldi

02 Ocak 2014 / emlakwebtv
İnşaat sektörü 2014 yılına hızlı girmeyi planlıyor. 2012 yılında 527 bin 562 konut için ruhsat alınırken bu yıl ise bu sayı 639 bin 314 oldu. İnşaat firmaları bu yıl yeni konut lansmanından çok inşaatı tamamlanmış projelerin satışına odaklanmış durumda. 2014 yılında yapılacak konutlarda bölgesel değere göre KDV oranlarının yüzde 18'e kadar artırılacak olması da stoklara olan ilgiyi artırdı.

Konut yatırımcıları da aynı lokasyonda inşaatına başlanacak konuta göre, eski konut alımında 100 bin liralık konutta 18 bin liralık bir avantaj sağladı. 2012 yılında tamamında 431 bin 485 konut satılırken bu yılın 9 ayında 862 bin 154'e çıktı.

Yazıcı: “tüketici koruma kanunu ile gelen değişiklikler son kullanıcının hakkını koruyacak”
Sektörün değişen imar yönetmeliklerinin daha yaşanabilir yapıların geliştirilmesine olanak sağlayacağını aktaran Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yasalar kapsamında net ve brüt karmaşasının ortadan kalkacağına ve yine tüketici koruma kanunu ile gelen değişikliklerin son kullanıcının hakkını koruyacağını söyledi.

Özyazıcı: “Türkiye'de ciddi bir potansiyel var. Yabancı yatırımcı da bunu görüyor''
Özyazıcı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özyazıcı, daha fazla yurtdışı fuarlarına katılmanın gerekliliğininden bahsderek, "Dünyanın birçok noktasından gayrimenkul ödüllerinde, projelerimiz ve mimarlarımız ödülleri toplarken, yurt dışında birçok projenin ihalesi de Türk firmalara teslim ediliyor. İnşaat sektörümüz bu başarılı çizgisiyle ve her geçen yıl artan büyüme grafiğiyle 2014 yılında uluslararası arenanın yıldızı olacaktır. Türkiye gayrimenkullerinin, bilhassa İstanbul'un olması gereken değerlere henüz ulaşmadığını düşünüyorum. Bu nedenle Türkiye'de ciddi bir potansiyel var. Yabancı yatırımcı da bunu görüyor'' dedi.

Nüfusun her geçen gün artması, yeni evlenen çiftlerin barınma ihtiyacı ve konut finansmanında uzun vadeli seçeneklerinin sunulması inşat sektörünü son yılda Türkiye'nin yıldızı yaptı. Kentsel dönüşüm, alt ve üst yapı yatırımları ve yeni konut ihtiyacı da sektördeki hareketlenmeyi hızlandırdı.

Firma Bilgisi: Konut Inşaat