3. Boğaz Köprüsü ve otoyol geçiş ücretleri

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu fiyatları belli oldu. Buna göre otomobiller 3, otobüs ve ağır vasıtalar ise 15 ABD Doları bedel ödeyecek. Otoyol geçiş ücretleri ise km başına 0.08 ABD Doları olacak

3. Boğaz Köprüsü ve otoyol geçiş ücretleri

Geçtiğimiz haftalarda iki yaka arasındaki erişimin sağlandığı 3. Boğaz Köprüsü-Yavuz Sultan Selim'den geçiş fiyatları da belli oldu. Buna göre, otomobiller için geçiş ücreti 3, kamyon ve otobüsler için geçiş ücreti de 15 dolar olarak saptandı. Otoyol ücretleri ise kilometre başına 0.08 ABD Doları olarak belirlendi. 320 kilometrelik otoyolun bütününden yararlanan sürücülerin ödeyeceği miktar ise bu hesaplamalara göre 25.6 ABD doları olacak. 

Kaçak geçişlere büyük ceza
Yeni ücretler belirlenirken bazı prosedürlerin ne şekilde karşılanacağı da yavaş yavaş belirleniyor. Bu kapsamda, otoyoldan kaçak geçiş halinde verilecek ceza oranının da belirlendiği görüldü. Yapılan açıklamalara göre kaçak geçiş cezası, geçiş ücretinin on katı olacak. Otoyolun bütününden yararlanan kaçak bir sürücünün ödeyeceği miktar ise 256 ABD dolarına karşılık gelen 768 Türk Lirası şeklinde olacak. Köprü geçişlerinde uygulanacak ceza ise otomobiller için 90 TL, kamyon ve otobüsler için ise 180 TL olabilecek.

Devlet, 3. Köprü işletmecisine kaç araç geçiş garantisi verdi? Ayrıntılar için tıklayın...

Rakamlarla 3. Boğaz Köprüsü
- Toplam uzunluk: 1.408 metre
- İnşaatta çalışan kişi sayısı: 6.500 kişi
- Toplam genişlik: 59 metre
- Toplam maliyet: 3 milyar dolar
- Kule uzunlukları: Avrupa yakası 322-Asya Yakası 318 metre 
- Geçiş ücretleri: Otomobiller için 3 ABD doları/Ağır vasıtalar için 15 ABD doları
- Kaçak Geçiş Cezası: Otomobiller için 90 TL/Ağır vasıtalar için 180 TL
- Günlük araç geçiş garantisi: 135 bin araç