3. Havalimanı'nda zemin revizyonu

Sayıştay 2014 Denetim Raporu, Fugro isimli firma tarafından hazırlanan ve 3. Havalimanı zemininin kullanılamaz olduğunu vurgulayan raporundan hareketle, master planının Haziran ayında değiştirildiğini ortaya koydu

3. Havalimanı'nda zemin revizyonu

Tartışmalı zemini, yarattığı doğa tahribatı ve kuşların göç yolları üzerindeki konumuyla doğa örgütleri tarafından sert eleştirilere uğrayan 3. Havalimanı Master planının Haziran ayında değiştirildiği öğrenildi. Sayıştay 2014 Denetim Raporu'ndan alınan bilgilere göre, plan değişikliği zeminin çürük olması ve yoğun maden bulgularından kaynaklandı. 

Limak'tan zemin itirafı... Nihat Özdemir'in açıklamaları için tıklayın...

3. Havalimanı ve plan değişikliği
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in sene içerisinde kabul ettiği bozuk zemin, 3. Havalimanı projesini hayata geçirmekte olan firmaların başını ağrıtmayı sürdürüyor. Sayıştay'ın Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Raporu'na göre, projenin master planında Haziran ayı içerisinde öngörülen değişiklik DHMİ tarafından onaylandı. Açıklamaya göre değişiklik zeminin bozukluğundan ve maden atıklarının yarattığı pastan kaynaklandı. 

50 yıldır kullanılmayan maden ocaklarının üzerine havalimanı yapmak
Sayıştay raporu ile birlikte 3. Havalimanı projesinin fizibilite çalışmalarının da yeterince iyi yapılmadığı anlaşılmış oldu. Açıklamalarında projenin 50 yıl boyunca yoğun bir şekilde kömür madenciliği yapılan bir yerde konumlandırıldığı ve bu durumun proje için sıkıntı yaratacağı bilgisini aktaran Fugro isimli firmanın raporuna yer veren Sayıştay Raporu, bölgede yoğun örtülü alan ve maden atıklarına rastlandığını alıntıladı. 

Fugro firması tarafından hazırlanan rapora göre, bu atıklarda herhangi bir iyileştirmeye gidilmediği taktirde, pistlerin kullanılamaz hale geleceği ve inşaatın tamamlanmasının ardından bakım için yüksek masraf yapılacağı, dolugu yükü imalat hızının azalması gerekeceği ve deprem gibi dış etkilerle eğim ve meyillerin oluşacağı bilgisi verildi. Rapora göre, arazinin bu atıklardan arındırılması için 3 seneye ihtiyaç duyuluyor. 

Firma ise bu risklere karşı projenin kaydırılması önerisinde bulundu. Söz konusu rapordan hareketle master planı değişikliği DHMİ Yönetim Kurulu taraından görüşüldü ve 22 Haziran tarihinde onaylandı.