3 HES Projesi'nde iptal sürprizi

Diyarbakır'da Dicle nehri üzerine yapılması planlanan 3 HES projesinde firmalar, yapım işinden vazgeçti. 3 proje de iptal edildi

3 HES Projesi'nde iptal sürprizi

Diyarbakır'da Dicle nehri üzerine yapılması planlanan 3 HES projesinde firmalar, yapım işinde vazgeçti. 3 proje de iptal edildi.

3 HES Projesi de iptal
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Enerji Payasası düzenleme kurulunca onaylanan, Diyarbakır-Dicle nehri üzerinde yapılaca HES Projeleri, yapım işini üstlenen firmanaların vazgeçmesi nedeniyle iptal edildi.

UNESCO Kültürel Miras Listesi için 'hayırlı gelişme'
Bölgede faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Dicle Nehri'nin 90 kilometre üzerine yapılması planlanan 3 HES Projesinin, nehrin kuruması yönünde büyük bir tehlike arz ettiğini belirterek tepki göstermişti. Konuyla ilgili olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın beraberindeki heyetle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce' ye yönelik ziyaretlerinin ardından sonuç alında ve yapım işini üstlenen firmalar projeleri hayata geçirmekten vazgeçti. 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Diyarbakır İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Turan Kapan, HES projelerinin hayata geçmesi halinde Diyarbakır Surları'nın ULuslararası UNESCO Kültürel Mirası listesine adaylık sürecinini de olumsuz biçimde etkileneceğini savunmuştu.