3. Köprü ne zaman bitecek?

İstanbulluların merakla beklediği 3. köprü ne zaman bitecek? İşte detaylar...

3. Köprü ne zaman bitecek?

İstanbulluların merakla beklediği 3. köprü ne zaman bitecek? İşte detaylar... İstanbul'un trafik sorununu çözmesi beklenen İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsünde inşaat çalışmaları devam ediyor. Sık sık sorulan 3. Köprü ne zaman bitecek? sorusunu sizler için yanıtladık...

Üçüncü Köprü'de kesin tarih açıklandı... tıklayın... 

3. Köprü ne zaman bitecek? 

İsmi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olarak geçecek olan 3. Köprü'de otoyol ve bağlantı yollarının yapımı devam ediyor. 2016 yılının Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde açılması planlanan 3. Köprü projesinde araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin yerleştirilmesi işlemleri hızla devam ediyor. 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yapılan 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de büyük ölçüde önemli. Mevcut yolun 13,5 kilometrelik kısmının viyadükler üzerinden geçirileceği belirtildi. Çalışmalar hızla devam ederken 3 önemli viyadüğün daha tamamlandığı öğrenildi. 

3. Köprü ne zaman bitecek?

Dünyanın en geniş köprüsü 

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 3. Köprü projesinde 1460 işçi ve mühendis 24 saat aralıksız çalışıyor. 3. Köprü, 59 metre genişliği ile tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü olacak. Projede, 8 şerit karayolu, 2 şerit demiryolu bulunuyor. Toplam 10 şeritli olan köprünün deniz üzerindeki uzunluğu ise 1408 metre. Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre olacak. Avrupa Yakası'nda Garipçe Köyü'ndeki kulenin yüksekliği 332 metre, Anadolu Yakası'nda Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metre olacak. Poje tamamlandığında Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek olan raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine bağlanacak.