3. Tüp Geçit Projesi ihalesi ne zaman yapılacak?

Mega proje olarak nitelendirilen 3. Tüp Geçit Projesi ihalesi ne zaman gerçekleştirilecek?

3. Tüp Geçit Projesi ihalesi ne zaman yapılacak?

İstanbul'un mega projesi olarak adlandırılan 3. Tüp Geçit Projesi'nin detayları geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Marmaray ve Avrasya Tüneli'nin ardından kentin 3. tüp tünel projesi olacak 3. Tüp Geçit Projesi'nin ihalesi ne zaman yapılacak? İstanbul'un trafiğini büyük ölçüde rahatlatması planlanan 3. Tüp Geçit Projesi'nin beklene ihalesi 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden önce yapılacak.

3. Tüp Geçit güzergahı
Gayrettepe ile Küçüksu arasında hayata geçirilmesi planlanan 3. Tüp Geçit Projesi tamamlandığında Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika, İncirli-Söğütlüçeşme arası ise 40 dakikada geçilecek.

3 kattan oluşacak proje, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçecek. 6,5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak 3. Tüp Geçit Projesi, İstanbul'daki 9 raylı sistem birbiriyle irtibatlandırılacak.

İstanbul Boğazı'nın Asya ve Avrupa yakalarını boğazın altından birleştirecek projeden günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması hedefleniyor. Çevre yollarına bağlantısıyla diğer şehir içi yollara daha kolay ve daha hızlı erişim sağlanacak. Tüm ana arterler birbirine bağlanmış olacak.

Tünel, raylı sistemlerde, Başakşehir-Bağcılar-Bakırköy Metrosu, Yenikapı-Aksaray-Havalimanı Metrosu, Kabataş-Bağcılar Tramvayı, Topkapı-Sultançifliği Hafif Metrosu, Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu, Yenikapı-Hacıosman Metrosu (Taksim Metrosu), Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu, Kadıköy-Kartal Metrosu, Marmaray ve Banliyö bağlantılarıyla entegre olacak.