500 bin kişi bir binada yaşayabilir mi?

Japonya, şu anda dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa'dan iki kat daha yüksek "Sky Mile Kulesi"nin inşaat çalışmalarına yakında başlamayı hedefliyor. Proje gerçekleşirse 500 bin kişi aynı binada yaşamını sürdürebilecek.

500 bin kişi bir binada yaşayabilir mi?

Şu anda dünyanın en uzun binası olma niteliği taşıyan Burj Khalifa, en geç bir kaç sene içerisinde bu ünvanını yitirecek. 828 metre yüksekliğe sahip Burj Khalifa, yapımına başlanan Krallık Kulesi-Cidde ve Hazar Projesi kapsamında inşa edilmesi planlanan Azerbaycan Tower gibi binaların gölgesinde kalacak...

Burj Khalifa'yı gölgede bırakacak projeler... Ayrıntılar için tıklayın...

Dünyanın en yükseği geliyor: Sky Mile Kulesi
Burj Khalifa'nın en büyük rakibi ise, Japonya'da Tokyo Körfezi'ne komşu bir noktada konumlandırılacak olan Sky Mile Kulesi olacak. Söz konusu kule henüz proje aşamasında; ancak ön çalışmalar büyük bir hızla sürdürülüyor. Vatan Gazetesi'nde yer alan bilgiye göre, binanın toplam uzunluğu 1.700 metre olacak. Bu haliyle şu anda dünyanın en yüksek binası olma özelliği taşıyan Burj Khalifa'nın iki katından daha yüksek olacak. İlgi çekici olan ise, tsunami, tayfun ve deprem gibi doğal felaketlerin tam merkezinde yer alacak projenin, bu felaketlerden sığınılabilecek güvenli bir liman olarak bu binaya yüksek talep göstermesi. 

Tamamlandığında 500 bini aşkın kişiye ev sahipliği yapması planlanan SKY Mile Kulesi'nin 2045'te tamamlanması bekleniyor.

Krallık kulesi 1 kilometre, Hazar Tower 1.050 metre

500 bin kişi bir binada yaşayabilir mi?

Japonların ütopik Sky Mile Kulesi projesi bir tarafa bırakılırsa, 1 kilometreyi aşması beklenen ilk yüksek yapının inşaatı Cidde'de sürüyor. Bugüne dek tek bir bina için harcanan en yüksek yatırım bedeline sahip Krallık Kulesi içen 80 bin ton çeliğin kullanılacağı vurgulanıyor.

500 bin kişi bir binada yaşayabilir mi?


Henüz proje aşamasında bulunan Azerbaycan Tower'in yüksekliğinin ise 1.050 metreyi bulması planlanıyor. Azeri İşadamı Hacı İbrahim Nehramlı'nın Avesta Concern şirketi tarafından inşa edilecek olan Hazar Adaları kapsamında inşa edilecek olan Azerbaycan Tower da, Burj Khalifa'nın 222 metre üstünde yer alacak.