Acele kamulaştırmada son durak: Akkuyu

Bakanlar Kurulu'nun Akkuyu Nükleer Santrali'nde üretilecek elektriğin iletimi ile ilişkili arazilerde acele kamulaştırma öngören kararı dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı

Acele kamulaştırmada son durak: Akkuyu

AKP hükümetleri döneminde rekor düzeye ulaşan "acele kamulaştırma" kararlarının sonuncusu, Rusya ile yaşanan kriz sonrasında geleceği belirsizliğe gömülen Akkuyu Nükleer Santrali ile ilişkili araziler için çıktı. Dün Resmi Gazete'de yayınlanan iki ilan, Akkuyu Nükleer Santrali'nde üretilecek elektriğin ulusal enterkonnekte sistemine ulaştırılması amacıyla kurulacak olan iletim hatlarının acele kamulaştırılmasını karara bağladı. 

Akkuyu Nükleer Santrali için acele kamulaştırma
Konuyla ilgili olarak dün Resmi Gazete'de yayınlanan ilk bildiri Akkuyu NGS Konya 4 Enerji İletim Hakkı Projesi'ni kapsıyor. Bu kapsamda söz konusu güzergaha isabet eden taşınmazlarda, direk yerlerinin mülkiyet alinde, iletken salınım kabarisinin ise irtifak hakkı oluşturulmak suretiyle Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından acele kamulaştırılması kararına varıldı.

Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer açıklamalarına ulaşmak için tıklayın... 

Bir diğer ilan ise "380 kV Akkuyu NGS-Seydişehir Enerji İletim Hattı projesi kapsamında ilgili güzergahlarda bulunan taşınmazlardaki direk yerlerinin mülkiyet, iletken salımını gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmas suretiyle Türkiye Elektrik İletim Anonum Şirketi tarafından acele biçimde kamulaştırılmasına karar verildi.

Acele kamulaştırmada son durak: Akkuyu

Acele kamulaştırmalara dev bütçe
Söz konusu ilanlarda adı geçen NGES Konya 4 Enerji İletim Hakkı Projesi için 180 milyon TL, 380 kV Akkuyu NGS-Seydişehir İletim Hattı projesi için de 105 milyon TL olmak üzere toplam, 285.000.000 TL pay ayrıldı. 

Rusya krizinin Akkuyu üzerindeki etkileri
Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Akkuyu Nükleer Santrali projesi ile ilgili adımlar yavaşlamıştı. Rusya tarafı ikili ilişkilerdeki iyileşmeye kadar Akkuyu Santrali görüşmelerinin durdurulduğunu ve şartların yerine getirilmesi halinde tarafların yeniden çalışmaya başlayabileceğini vurgulamıştı.