Adana hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yüksek hızlı treni Adana'ya bağlayacak yüksek hızlı tren hattının en kritik bölgesi olan Ulukışla-Yenice bölümündeki sorunların giderildiğini belirterek: "Uygulama projesi 2017'de bitecek. Ardından Adana hızlı trene kavuşacak..." dedi.

Adana hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul, Ankara ve Konya gibi şehirleri güney illerine bağlayacak yüksek hızlı tren yatırımlarının büyük bir hızla sonlandırılacağını açıkladı. Hızlı tren aksının bu yöndeki merkezinin Adana olacağını vurgulayan Bakan Sarı, projenin en kritik bölgesi olarak bilinen Toroslar'daki Ulukışla-Yenice bölümündeki sorunların giderildiğini belirterek:

"Bu bölgeyle ilgili sorunun giderildiği ve trenin geçiş güzergahının belirlendiği müjdesini de paylaşmak istiyorum. İnşallah uygulama projesi 2017'de bitecek. Ardından Adana hızlı trenine kavuşacak..." ifadelerini kullandı. 

Müteahhit firma geri çekildi, Çukurova Havalimanı'nı devlet yapacak...

Mersin-Yenice hattı 2017'de bitecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı Mersin-Yenice-Adana-Osmaniye arasındaki demiryolu ulaşımının 4 hatta çıkacağını ve Mersin Yenice arasındaki çalışmaların da 2017 yılı içinde tamamlanacağı bilgisini aktardı. Adana-Osmaniye arasındaki hattın ihalesinin ise Şubat ayında yapıldığını hatırlatan Bakan Sarı:

Adana hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

"En kısa sürede bu projeyi de bitirmeyi hedefliyoruz. Hızlı tren ve tren hatlarımız Çukurova Havalimanı ile bağlantılı bir şekilde faaliyet gösterecek. Adana ve Çukurova, 3 projeyle Türkiye'nin en büyük yolcu ve yük merkezi haline gelecek. Bu durum birçok sektörümüzü de canlandıracak. Lojistikten kargoya, ticaretten istihdama kadar birçok alanda devasa bir büyümeyi yaşayacağımızı ümit ediyorum."

Türkiye'nin en büyük ikinci havalimanı: Çukurova
Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanarak yeni bir ihale tarihi belirleneceği açıklanan Çukurova Havalimanı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Sarı, projenin Türkiye'nin en büyük ikinci Havalimanı olacağını da belirtti. Projenin 600 gün tamamlanacağını da müjdeleyen Sarı, 

"Çukurova Havalimanı Adana'nın ve bölgenin marka değerine büyük bir katkı sunacaktır..." ifadelerini kullandı.