Akkuyu 2020'ye yetişemez

IAEE Başkanı Prof. Gürkan Kumbaroğlu, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 2020'de faaliyete başlamasının gerçekçi olmadığını açıkladı

Akkuyu 2020'ye yetişemez

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Gürkan Kumbaroğlu, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 2020'de faaliyete başlaması fikrinin gerçekçi olmadığın açıkladı.

Geç olsun, güvenli olsun
Santralin, gecikmeli olarak 2022 yılında üretime geceği şeklindeki yorumları değerlendiren Kumbaroğlu: Bu santral yapılacaksa da geç yapılsın ama güvenlik endişesi yaratmadan yapılsın" dedi. Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Türkiye'deki enerji politikaları üzerine yürütülen tartışmaları, nükleer enerji odaklı olarak niteleyen Kumbaroğlu, diğer enerji türlerinin de değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya diğer enerji türlerini tartışıyor
Dünya genelinde söz sahibi olan ülkelerinin bütününün güneş enerjisi başta olmak üzere frklı alanlarda önemli enerji planlamaları yürüttüğünü vurgulayan Kumbaroğlu:

'Akkuyu'nun temelinin 2016 yılında atılması planlanırken her şey yolunda gitse bile 2020 yılında santralin elektrik üretmesi gerçekçi bir öngörü değildi. Bu santral yapılacaksa da geç yapılsın ama güvenlik endişesi yaratmadan yapılsın.' ifadelerini kullandı. 

Fransa bile tamamlayamadı
Kumbaroğlu, Nükleer santraal inşaatında en deneyimli ülkelerden biri olan Fransa'nın bile nükleer santral inşaatını 4 yılda tamamlamasının mümkün olmadığını da belirterek, Türkiye'de planların çok gerisinde kalındığını vurguladı.