Akkuyu'nun yüzde 49'u Türk şirketlerine satılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali'nin yüzde 49'luk hissesinin Cengiz-Kolin-Kalyon Konsorsiyumu'na satılacağı yönündeki beklentiler doğrulandı. Rosatom, satışın yakın bir zamanda gerçekleşeceğini açıkladı.

Akkuyu'nun yüzde 49'u Türk şirketlerine satılıyor

Türkiye'nin ilk Nükleer Güç Santrali Akkuyu'da ortaklık yapısı değişiyor. Santralin yüksek maliyeti nedeniyle Rusya Nükleer Enerji Kurum Rosatom'un Türkiye içinden finans desteği aradığı yönündeki haberler bugün kurum tarafından doğrulandı. Firma Akkuyu Nükleer Güç Santralı Projesi'ndeki yüzde 49'luk hissenin bir Türk konsorsiyumuna satılacağını açıkladı. Konsorsiyum Türkiye'nin son yıllarda çok sayıdaki ihalesini kazanan Cengiz-Kolin-Kalyon İnşaat firmalarından oluşacak. 

Üç şirketli konsorsiyum Akkuyu'nun ortağı oluyor
Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yüzde 49'luk hissesinin satılacağı haberi, Rosatom firmasının uluslararası faaliyetlerinden sorumlu departmanının başındaki Anastasia Zoteyeva tarafından dile getirildi. Hürriyet'te yer alan habere göre Anastasia Zoteyeva, katıldığı bir uluslararası konferansta hissedarlık anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanacağını duyurdu. 

Finansal krizin yönlendirdiği ortaklık yapısı
Rusya Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un uzun bir süredir, Türkiye içinden bir ortaklık arayışı içine girdiği biliniyordu. Bölgesel krizden kaynaklanan finansman problemi sonrasında ilk olarak Rosatom'un Cengiz-Kolin-Kalyon Konsorsiyumu ile görüşmeye başladığı yönündeki haberler 2016 yılının son çeyreğinde kulislerde konuşulmaya başlanmıştı. Rosatom ise bu dönemde yüzde 49'luk hisselerin satışının gerçekleşeceğini açıklamış ve gözler söz konusu konsorsiyuma dönmüştü. 

24-25 milyar dolarlık maliyet
Uzmanlar Akkuyu Nükleer Santrali'nin yaklaşık maliyetinin 24-25 milyar doları bulmasının beklendiğini açıklarken, Rosatom'un Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumu ile yapılan görüşmelerle en azından maliyet yükünü hafifletmeye çalıştığı anlaşıldı. Bu dönemde konsorsiyumun, böylesine ağır bir finansman yükünü karşılamak için arayış içine girdiği yönünde haberler de medyada yer almıştı. 

Taraflar Kasım'da bir araya gelmişti
Başlangıçta Cengiz Holding ile görüşmeler yürüten Rosatom, Kasım ayında gerçekleşen toplantılar sırasında Kolin ve Kalyon Şirketlerinin yöneticileriyle de masaya oturdu. Rosatom'un yetkilileriyle bir görüşme yapmaya hazırlandıklarını açıklayan konsorsiyum temsilcileri de yüzde 49-Yüzde 51'lik hisse payını doğrulamıştı. 

Cengiz 'Tek başımıza kaldırabileceğimiz bir iş değil' demişti
Görüşmeler sürerken, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de finansman güçlüğü hakkında gazetecilere bir açıklama yaparak "Rosatom'un bir Türk ortağa ihtiyacı var. Ancak şartlar tek başımıza yüklenemeyeceğimiz denli ağır. Tek başımıza kaldırabileceğimiz bir girişim değil. Belki bir kaç arkadaş ortak hareket ederiz..." açıklamasını yaptı. 

Yıl sonuna kadar netleşecek
Aradan geçen uzun dönem boyunca yapılan görüşmeler ve atılan adımlar sonrasında taraflar arasındaki mütabakatta önemli adımlar atıldı. Rosatom Uluslararası İLişkiler Departmanı Sorumlularından Anastasia Zoteyeva bugün katıldığı bir konferansta yaptığı açıklamada, anlaşmanın yıl sonuna kadar imzalanmasının hedeflendiğini açıkladı.