Alkaş MAPIC'te neyi amaçlıyor?

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer 2006 yılından buyana Türkiye temsilciğini yaptıkları Mapıc Fuarı'nda bu yıl neyi hedefledikleri anlattı

5 Eylül 2013 / emlakwebtv / Havva Babaoğlu

Alkaş olarak MAPIC’teki amacınız nedir?

Yonca Aközer: Biz 2006’dan buyana Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. MAPIC’in amacı aslında bu sektördeki sinerjiyi yaratarak artık daha globelleşen dünyada markaların dünyaya da açılmasını sağlamak. Biz de Türkiye’de Alkaş  olarak Türk markalarını orada tanıtmak.  Türk markalarımızın  yurtdışındaki alışveriş merkezi yatırımcıları ile kontak kurmasını sağlamak, bizim yatırım firmalarımızın yaptığı projelerin sergilenmesini sağlamak.

MAPIC’e biz her yıl 200-250  firma olarak gidiyoruz. Bu sene de yaklaşık 300 belki 400’lere yaklaşan bir katılım olacak.

MAPIC’te bu yıl en büyük hedefimiz verimlilik. Yani gelen perakendeci ile yatırımcının oradaki international ortamdan doğru yararlanmasını sağlayacak ortamlar yaratmak. Bunun için ne yapıyoruz. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği ile birlikte özel bir yemek düzenleyeceğiz. 200 kişilik bir yemek olacak. Hem Türk yatırımcı hem Türk perakendeci, ve international yatırımcı ve perakendeci ile. MIPIM’de de aynı şeyi yapmıştık ve çok verim almıştık.

Aynı zamanda Birleşmiş Markalar Derneği Türkiye’deki hazır giyimi temsilen onlarla da gelen büyük master franshiseları belirledik. Türk markaların burada master franshesi markalarla  görüşmelerini  sağlayacağız.

Türkiye olarak MAPIC’te gittikçe artan sesimiz var. Ne kadar çok sesimizi duyurabilirsek bizim markalarımız geri dönüş o kadar çok oluyor. Bu yüzden bir tane ana oturum aldık.  MAPIC konferansının içinde, yaklaşık 45 dakikalık bir oturum. Orada da yabancı markaların Türkiye’ye gelmiş deneyimlemiş yabancı markaların neden Türkiye’yi seçtiklerini Türkiye’deki verimi anlatan bir oturum yapacağız. Türk perakendecilerin yabancı perakendecilere markalarını anlatabilecekleri iki oturum daha seçtik. Kendi derdimizi anlatmak istiyoruz. Potansiyel Türkiye’yi Dünyaya duyurmak istiyoruz. MAPIC’te de MIPIM’de de artık Türkiye’nin sinerjisi hissedilmeye başlıyor. Son üç yılda çok ciddi bir enerji var ve biz de bu enerjiyi dünyaya yaymak istiyoruz.