Ankara'da yol değil, Büyükşehir Belediyesi çöktü

Ankara'da hafta içinde meydana gelen göçük olayını masaya yatıran Mimarlar Odası Ankara Şubesi vadi yamaçlarının yapılaşmaya açılmasını eleştirdi ve Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara'da yol değil, Büyükşehir Belediyesi çöktü

Hafta içinde Ankara'nın Kırkkonaklar ve Birlik Mahallelerini kente bağlayan ulaşım güzergahında meydana gelen göçük, ülke gündemine oturmuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen soruşturma sonrasında ise inşaat çalışmalarını yürüten firmaya 1 milyon 273 bin 410 TL'lik tarihi bir ceza verilmişti. Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar da, söz konusu cezanın yalnızca göçük yaşanan yol nedeniyle verildiğini belirtmiş, zarar gören alt yapı yatırımları için de düzenlemenin yapılacağı bilgisini aktarmıştı.

Tek suçlu firma mı?
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kent ve yeryüzünün biyolojik, kültürel ve ekolojik açıdan en değerli peyzajları olan vadilerde yapılaşmaya izin vermesini eleştiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, vadiler zincirinin en önemli halkalarından biri olan Büyekasat Vadisi tabanında meydana gelen çökme olayındaki orumluluğun Belediye'de olduğunu söyledi. Candan:  " Ankara Büyükşehir Belediyesi, vadime dokunma çağrısına kulaklarını kapatarak vadi yamaçlarını yapılaşmaya açmıştır.” dedi.

 

Ankara'da yol değil, Büyükşehir Belediyesi çöktü

 

Büyükşehir Belediyesi'ne suç duyurusu
Göçük olayı ile ilgili olarak hukuki bir süreç de başlatan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin vadinin yapılaşmaya açılmaması yolundaki başvuruları dikkate almayan Belediye hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda Büyükşehir Belediyesi Yetkililerini ve tespit edilecek diğer şüphelilere görevi kötüye kullanma suçundan dava açılması istendi.