Antalya'nın prim şampiyonu: Manavgat

Türkiye konut piyasasının en önemli pazarlarından biri olan Antalya'nın Manavgat ilçesi yüksek prim potansiyeliyle ön plana çıkmaya başladı. Bölgede yapılan gayrimenkul yatırımı yüzde 300'e varan oranlarda değer kazanabiliyor.

Antalya'nın prim şampiyonu: Manavgat

Yabancıya konut satışında Türkiye'nin en önemli pazarlarından biri olma rolünü üstlenen Antalya'nın ilçeleri de son yıllarda sergilediği performansla kazandırmayı sürdürüyor. ERA Gayrimenkul Manavgat Ofisi tarafından yapılan değerlendirmede, ilçeye yapılan gayrimenkul yatırımlarının lokasyona göre yüzde 25 ve yüzde 300 düzeyinde değer kazanabileceği vurgulandı.

Antalya Manavgat'a yatırım yapan kazanıyor
Era Gayrimenkul Maximum Ofisi Broker'i Murat Atay, Manavgat'a yabancı ilgisinin sürdüğünü ve ilçenin "yatırım bölgesi" olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi. Atay, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçede, Side, Çolaklı, Evrenseki, Ilıca ve Kızılot gibi denizi sıfır tatil beldeleri bulunduğunu vurguladı.

Ocak 2016'da yabancılara kaç konut satıldı? Ayrıntılar için tıklayın...

Metrekare fiyatları: 1.000-5.000 TL aralığında
İlçenin lüks oteller, gelence mekanları ve yazlık yoğunluklu bir profil sergilediğini söyleyen Atay: "Konut, ticari alan ve tarım arazileri bakımından karlı bir lokasyon. Konut fiyatları m2 bazında 1.000-5.000 TL arasında değişirken, işyeri fiyatları ise 2.000 TL ile 10.000 TL arasında seyrediyor." dedi.

Yüzde 300 değer prim potansiyeli
Atay, bölgedeki metrekare fiyatlarının zaman zaman üst noktaları çıkabilecğini ve özellikle ofis ve konut yatırımlarının kendini 30 yılda amorti ettiğini vurgulayarak: "Gayrimenkul fiyatı lokasyona göre yüzde 25 ile yüzde 300 değer kazandırabiliyor. Yani bölgemizde bir gayrimenkul satın alırken kira getirisine değil arsa ise yoğunluğu, imar durumu, işyeri ise caddenin hareketliliği göz önünde bulundurulmalı..." dedi.  Yabancı yatırımcının büyük ilgi gösterdiği Antalya'ya Ocak 2016 döneminde yapılan konut satışı 315 adet oldu.