Antalya'nın tarihi fabrikası "kent parkına" dönüşecek

Antalya Kepez Belediyesi, Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii olarak bilinen fabrikanın kent parkına dönüşümü için düğmeye bastı

Antalya'nın tarihi fabrikası

1950'li yıllarda kurulan ve kısa sürede Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşları arasına giren Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii T.A.Ş., Kepez Belediyesi'nin girişimleriyel kent parkına dönüştürülecek. Arazinin kent parkına dönüşerek halka açılması hususunda faaliyetlerini hızlandıran Belediye, Dokuma Çalışma Grubu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda hareket edecek. Dönüşümde ilk olarak 70 dönüme yaklaşan koruluk alan kent parkı olarak hizmete açılacak. Parkın, bu ayın sonuna kadar halka açılması hedefleniyor. 

Antalya Kepez kentsel dönüşümünde son durum ne? Öğrenmek için tıklayın

Dokuma fabrikası kent fabrikası olacak
Yapılan çalışmalar kapsamında dokuma fabrikasının tarihi dokuya uygun olarak restorasyonu da gündeme gelirken, ilk olarak fabrikanın üzerinde "Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii" yazan tabelası aslına uygun biçimde restore edildi. Yenileme çalışmaları ile birlikte giriş kısmı çimen ve çiçeklerle renklendirilirken, nizamiye binası da tamirden geçti. Çalışmaların sonunda alanın, bilim merkezi, oyuncak müzesi, kreş, dokuma müzesi ve eski fabrika çalışanları için lokalden oluşan birimler halinde hizmet vermesi hedefleniyor. 

Antalya'nın tarihi fabrikası "kent parkına" dönüşecek

NATO'ya üniforma üretiyordu
1950'li yıllardan kurulan ve Antalya'nın işsizlik sorununu çözmeyi hedefleyen Antalya İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, 50 yılı aşkın süre faaliyetlerini sürdürdü. 2003 yılında faaliyetlerine son veren bina, Cumhuriyete özgü mimari ve peyzaj anlayışının yaşayan örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üniforma üretiminin de yapıldığı fabrika,  Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından da "Taşınmaz kültür varlığı" ilan edilmişti.