AOC'de yeni bir kurban: Marmara Köşkü

Mustafa Kemal'in Çiftlik Evi olarak kullandığı Marmara Köşkü, Koruma Kurulu'nun 7 Ocak tarihli "yıkım" kararı ile yeniden gündeme geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkım girişimini yargıya taşıdı

AOC'de yeni bir kurban: Marmara Köşkü

Mustafa Kemal'in Türkiye halkına miras bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği, hukuki problemler içeren yapılaşma ve imar hamleleriyle mücadelesini sürdürüyor. Yargı kararlarına rağmen devam eden ve tamamlanan mega inşaatlardan, hesabı bir türlü tutulamayan kamu kaynakları seferberliğine dek Cumhuriyet tarihinin en derin çıkmazlarından birinin içine yuvarlanan Çiftlik Arazisi, şimdi de, Mustafa Kemal'in Çiftlik evi olarak kullandığı Marmara Köşkü'nün yıkım kararı ile gündeme geldi.

Marmara Köşkü ve yıkım olasılığı
Marmara Köşkü'nün yıkım kararı, Koruma Kurulu tarafından 7 Ocak 2016 tarihinde alındı. 2988 sayılı Koruma Kararı, riskli olduğu gerekçesiyle bu tarihi yapının yıkılıp yeniden yapımına karar vermişti. Yıkım kararına itiraz ise, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden geldi. Konuyla ilgili olarak yargıya başvuruların yapıldığını  açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Marmara Köşkü'nün yıkımının hukuki olarak mümkün olmadığının altını çizdi. 

Türkiye'nin yargı kararlarından etkilenmeyen proje atılımı... Haberin ayrıntıları için tıklayın...

Hedef: "Halka bağışın hatırası"
Konuyla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklamada bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, çiftlik alanlarının Türkiye halkına bağışının Marmara Köşkü'nde yapıldığını hatırlattı. Candan'a göre, yıkım kararı, bu tarihi bağışa tanıklık eden duvarların ortadan kaldırılması gayesinin bir parçasıydı. 

Tescilli bir yapı yıkılabilir mi?
Açıklamasında Marmara Köşkü'nün tescilli bir yapı olduğunu ve yıkım kararına onay vermenin de ilke kararına aykırılık teşkil ettiğinden suç niteliğini taşıdığı belirten Candan:

"Rekonstrüksiyon “yeniden kurmak” demektir, bu durum  var olmayan yapılar için geçerlidir. Hala ayakta olan Marmara Köşkü için tescilli yapı olması sebebiyle ancak; bakım ve onarım kararı alabilirler. Marmara Köşkü’nün anı değeri vardır, simge değeri vardır, vasiyet değeri vardır, tanıklık değeri vardır." ifadelerini kullandı.