Asansör faciasının altından yine ihmal çıktı

Dün İstanbul Esenyurt'ta 3 inşaat işçisinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasının altından yine bir ihmal çıktı. İnşaatın 17 Mayıs 2015'te iş güvenliği uzmanlarınca mühürlendiği ve çalışmalarına kaçak olarak devam ettiği anlaşıldı

Asansör faciasının altından yine ihmal çıktı

Dün İstanbul Esenyurt'da üç işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasının yaşandığı İnşaat'ın 17 Mayıs 2015 yılında müfettişler tarafından denetlendiği ve daha önce alınan mühürlenme kararının sürmesi yönünde karar verildiği anlaşıldı. Buna rağmen çalışmaların kaçak olarak sürdüğü inşaat ile ilgili olarak İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, denetim görevinin Kaymamlık'ta olduğu vurgulandı.

Üç işçi ihmalden mi öldü?
Dün 24. kattan yere çakılan asansörün içinde bulunan üç işçinin yaşamını kaybetmesi üzerine başlayan soruşturmadan korkunç gerçekler çıktı. İsmail Saymaz imzalı Radikal haberine göre, 2015 yılı içinde iki kez denetlenen ve iş güvenliği ihmalleri nedeniyle mühürlenmesine karar verilen inşaatın buna rağmen kaçak biçimde çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Söz konusu inşaat Ocak 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı iş müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimin ardından mühürlenmiş, 17 Mayıs tarihli ikinci denetimde de durdurma kararının devam etmesi yönünde karar alınmıştı. 

Esenyurt'ta asansör kazası... Üç işçi hayatını kaybetti... Ayrıntılar için tıklayın...

Karar Kaymakamlığa bildirildi
Söz konusu denetimler sonrasında alınan mühürlenme kararı ise Esenyurt Kaymakamlığı'na bildirilmişti. Ancak söz konusu tarihten bu yana, inşaatın kaçak biçimde çalışmalarını sürdürdüğü ve durdurma işleminin uygulanmadığı anlaşıldı. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme sunan İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanı Zeki Kömürcü de teftiş görevinin Kaymakamlık'ta olduğunu açıkladı. 

Üç işçi yaşamını yitirdi
Dün meydana gelen kazada, 32 katlı bir konut inşaatında çalışmalarını sürdüren 3 işçi 23 kattan yere çakılmış ve hayatını kaybetmişti. Ölen işçilerin isimleri ise Yasin Bakır, Şükrü Yaşar ve Osman Yardımcı olarak açıklanmıştı.