Ataşehir'de neler oluyor?

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Ataşehir Emek Sitesi yıkımı ile ilgili son durumu emlakwebtv Genel Yayın Yönetmeni Bülent Yoldaş’a anlattı

emlakwebtv / Bülent Yoldaş

Bülent Yoldaş:Türkiye Kentsel dönüşümü tartışıyor. Ataşehir, Atatürk Mahallesi, Emek Evler Sitesi’ni yıkımı ve yerine yapılacak olan proje tartışmaları neden olmuştu. Konuşulan bir kavram var yerinde kentsel dönüşüm. Siz de bunu temel alarak bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek istiyorsunuz. Bu projeden ve tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Battal İlgezdi: Ataşehir İstanbul’un en gözde çevrelerinden biri. Ataşehir deyince ön yüzü aklımıza geliyor ama maalesef bir de ikinci bir yüzü var. varoş gecekondu, İmar durumu yok. Bunlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz.

160 metrekare bir alan mülkiyet hakkı Ataşehir Balediyesi’nin 410 yakın gecekondu var. 1980 yılında yapılmış fakat bunların elinde tapu belgesi yok. 110 metrekaresi yeşil alan diğeri imarlı bölge. İhalesini yaptık yerinde olmak kaydıyla 114 metrekare daireleri veriyoruz.  18 ayda teslim. Ödeme planları: ayda 80 TL en fazla ödeyen 140 TL ödeyecek. Hiç kimseyi de mağdur etmeyeceğim.

Kamuoyundaki bu tartışmalar nereden kaynaklanıyor?

İhalesi yapıldı ancak biz bunu yıkamadık. Birileri buna çomak soktu. Şimdi yıkıldı. Mağduriyet de yok. Yerinde kentsel dönüşümdür.

Burada süreç nasıl işliyor?

Bize gelecekler müraacatlarını yapacaklar. 410 vatandaşımızın kayıtları hem bizde hem de Büyükşehir Baleidyesi’nden zaten mevcut.