AVM’lerde cirolar artmaya devam ediyor

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Kasım ayı sonuçlarını açıkladı

AVM’lerde cirolar artmaya devam ediyor

30 Aralık 2013/ emlakwebtv

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2012 Kasım ayına göre %10,6 artarak 146 puana yükselmiştir. AVM'lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar 2013 Kasım ayında, İstanbul'da 650 TL, Anadolu'da 492 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 549 TL'ye ulaşmıştır.

Kasım'da en büyük ciro artışı hipermarket kategorisinde gerçekleşti
Geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre 2013 Kasım ayında en büyük ciro artışı hipermarket kategorisinde yaşanmıştır. Hipermarket ciroları bir önceki yılın Kasım ayına göre %19 artmıştır. Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla AVM'lerdeki diğer alanlar kategorisi %17, genel kategorisi %11, yiyecek kategorisi %9, giyim kategorisi %8, ayakkabı kategorisi %6, teknoloji kategorisi %5 artış göstermiştir.

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde, Kasım ayında, geçtiğimiz Kasım ayına göre endeks değerinde %6'lık bir artış gözlenmiştir. AVM Endeksi 2013 Yılı Kasım ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “Sektörümüz her geçen yıl daha da istikrarlı bir şekilde büyüyerek yoluna devam ediyor. Kasım ayı endeks verilerine baktığımızda da aynı sonucu görüyoruz. Endeks bir önceki yılın Kasım ayıyla karşılaştırıldığında %10.4'lük bir artış kaydetmiş. Bazı uzmanlar AVM sayısının artmasıyla birlikte metre kare başına düşen ciroların azalabileceği riskine dikkat çekmişlerdi. Ancak bugün gelinen noktada böyle bir riskin olmadığını; tersine artış olduğunu gözlemliyoruz. 2012 yıl sonu itibariyle metre kare başına düşen ciro 513 TL iken bu rakam Kasım 2013 itibariyle 549 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu da verimliliğin arttığı anlamına gelmektedir. İnanıyorum ki Aralık ayında yılbaşı kampanyalarının da etkisiyle cirolar daha da artacak ve yıl sonu beklentisi olan 60 milyar TL seviyesine ulaşacaktır” diyor.