Avrupa'nın AVM büyümesinde Türkiye ilk sırada

2018 yılının ilk 6 ayında ülke genelindeki Alışveriş Merkezi Alanları 500 bin metrekare daha büyüdü. Türkiye böylece Avrupa'nın en hızlı büyüyen AVM metrekarelerine sahip ülkesi oldu

Avrupa'nın AVM büyümesinde Türkiye ilk sırada

Türkiye Alışveriş Merkezi büyümesiyle Avrupa'nın zirvesine yerleşti. 2018 yılının ilk yarısına ilişkin olarak sürdürülen bir araştırmaya göre bu süre içinde Avrupa'daki toplam Alışveriş Merkezi alanı 2.4 milyon metrekare büyüdü. Türkiye ise aynı dönemde 500 bin metrekarelik gelişime tanıklık etti. 

Türkiye AVM büyümesinde Avrupa'nın zirvesinde

Ajans Press'in Cushman &Wakefield tarafından hazırlanan Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu ve medyaya yansıyan bilgilerden hareketle yaptığı araştırmaya göre 2018 yılının ilk 6 ayında Avrupa çapında 2.4 milyon metrekarelik Alışveriş Merkezi büyümesi yaşandı. Bu büyümedeki en büyük rolü ise Türkiye oynadı. Türkiye'de aynı zaman zarfında gerçekleşen büyüme 500 bin metrekare düzeyini  buldu.

Sit alanı üzerine yapılan AVM İmar Barışı'ndan yararlanabilecek mi? Ayrıntılar için Myrleia Antik Kenti AVM haberimizi inceleyebilirsiniz

Türkiye'yi Polonya ve Fransa takip ediyor

Toplam AVM metrekaresi alanı en fazla büyüyen ülke niteliğini kazandığına dikkat çeken araştırmaya göre, Türkiye'yi Polonya ve Fransa'nın takip ettiği bilgisine yer verildi. Yine araştırmada Türkiye'de 1000 kişi başına düşen AVM metrekaresinin ise 147 olduğuna dikkat çekildi. 

Yılın ikinci yarısında AVM büyüme beklentisi

2018 yılının ikinci yarısına ilişkin tahminlerde ise Avrupa için 3.8 milyon metrekarelik bir genişleme belirlendi. Türkiye genelinde ise teslimi beklenen yeni AVM alanı 1.4 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bu alanların çoğunun da İstanbul ve Ankara illerinde olacağına işaret edildi. Araştırmada: "Son 15 yıldır sürekli büyüyen Türkiye AVM pazarının, 2018 ve 2019 yılları boyunca da büyümesi bekleniyor." denildi. 

2017'nin ikinci çeyreğinde 400 AVM

Türkiye genelindeki AVM sayısı 2017 yılının ikinci çeyrek dönemi itibarıyla 400'e ulaştı. Yapımı devam etmekte olan Alışveriş Merkezleri ile birlikte bu sayının yakın dönemde 465'e ulaşması bekleniyor.

 

Avrupa'nın AVM büyümesinde Türkiye ilk sırada

 

Türkiye AVM rekoruna koşuyor

Türkiye sosyal yaşamının en önemli parçalarından biri haline gelen Alışveriş Merkezleri, son yıllardaki ivmeye paralel olarak belirgin bir artış gösterdi. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği-GYODER tarafından Türkiye Ekonomi Bankası-TEB'in desteğiyle hazırlanan GYODER Gösterge-Türkiye Gayrimenkul Sekörü 2017 2. Çeyrek Raporu'na göre Türkiye genelindeki Alışveriş Merkezleri'nin sayısı 2017 yılının 2. çeyrek dönemi itibarıyla 400 adede ulaştı. Yapımı sürmekte olan AVM'lerle birlikte ülke genelindeki adedin kısa süre için 465'e ulaşması bekleniyor.

Metropol AVM'nin satışından Emlak Konut'a ne kadar gelir kalacak? Ayrıntılar için Emlak Konut Metropol AVM haberimizi inceleyebilirsiniz

Kiralanabilir alan 11 milyon 793 bin 752 metrekareye çıktı

GYODER verilerine göre 2017 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla kiralanabilir AVM stoku geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 oranında artış kaydetti ve 11 milyon 793 bin 752 metrekare seviyesine ulaştı. Kiralanabilir alan stoku bazında İstanbul yüzde 38 ile önemli bir yer teşkil etmeye devam etti. Yine aynı dönem itibarıyla Perakend Ciro Endeksi 220, Ziyaretçi Endeksi ise 99 olarak ölçüldü. GYODER raporunda 1.000 kişiye 148 metrekare kiralanabilir alanın düştüğüne dikkat çekilerek:  "Türkiye’de,  ilk üç  sırayı;  303  metrekare ile İstanbul, 277  metrekare ile  Isparta, 267  metrekare ile  Bolu  paylaşıyor. Türkiye’de   2019’a    kadar    yeni   yapılacak  AVM’lerle birlikte 1.000  kişiye 176 metrekare kiralanabilir alanın  düşeceği öngörülüyor." ifadelerine yer verildi

En çok AVM İstanbul'da

GYODER tarafından yayınlanan rapora göre en fazla AVM'y sahip kent İstanbul oldu. Toplam 125 adetlik AVM sayısına sahip İstanbul'u 32 adet AVM ile Ankara izlerken, İzmir ise 23 adet AVM ile dikkat çekti. GYODER Raporunda yapılan değerlendirmede, okur yazarlık oranının artışı ile AVM'ler arasında paralelliğe dikkat çekilerek: "Bugün için Türkiye geneli AVM yatırımları incelendiğinde; AVM’lerin, özellikle  satın   alma   gücü,   eğitim  düzeyi, okuryazarlık  oranı   daha yüksek   olan  Marmara Bölgesi’nde yoğunlaştığı görülüyor. Bunu İç Anadolu ve Ege Bölgesi takip ediyor" yorumu yapıldı. 

Rusya pazarı turizmde durağanlığı toparladı

GYODER Gösterge Raporu'nun bir diğer önemli başlığı ise turizm oldu. 2017'nin ilk yarısı itibarıyla Türkiye'yi ziyaret eden turistin yüzde 37'sinin İstanbul', yüzde 28'inin ise Antalya'ya geldiğine dikkat çekildi. Yüzde 5 oranındaki Muğla ile birlikte toplam turistin 3'te 1'lik payına ulaşan bu kentleri İzmir ve Ankara izledi. GYODER Raporu'nda: "Gelen   turist   sayıları   2016’nın   ilk  çeyreği ile   karşılaştırıldığında;   Antalya’ya    gelen     turistlerin 2017’nin ilk yarısında yaklaşık  yüzde 50 artış  göstererek 2,1 milyondan  3,3  milyona  çıktığı  gözlemlendi. Bunun sebebi Antalya’nın  en  büyük  pazarlarından  biri  olan Rusya ile 2016 yılında bozulan dış ilişkilerin 2017 yılında toparlanmış olması şeklinde yorumlandı." ifadelerine yer verildi.