AVM yatırımcılarının dev buluşması

50 milyar dolarlık yatırım değerine sahip AVM sektörünün temsilcileri bugün gerçekleşen dev zirvede buluştu

AVM yatırımcılarının dev buluşması

50 milyar dolarlık yatırım değerine sahip AVM sektörünün temsilcisi AYD'nin (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) gelenekselleşen AVM Yatırımları Konferansı, Wyndham Grand İstanbul Levent Otel'de geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 

AVM'lerin devlete katkısı: 70 milyar ciro, 20 milyar vergi
AYD Başkanı, Multi Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Belgü   1990'lı yıllarda 15 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızın 150 milyar doların üstüne çıktığını, karşımızda artık kolay kolay krize girmeyen dinamik bir Türkiye'nin var olduğuna, sermayesi güçlü şirketler ile iş adamlarımız dünya ekonomisinde önemli yer tuttuğuna değindi. Belgü: 

AVM sektörünü temsilen gururla söyleyebilirim ki sektörümüz 2014 yılında büyümeye devam etti. Yarattığımız değer rakamlara da yansıdı. Geçtiğimiz 1 yılda Alışveriş merkezleri olarak 9.8 milyon metrekarelik bir büyüklüğe ulaştık. 2014'te gerçekleştirdiğimiz 75 milyar liralık ciro ile AVM'ler devletimize 20 milyarlık vergi katkısı sağladı.' dedi. 

Daha ciddi faiz indirimi umudu
EMAAR Bölge CEO'su Ozan Balaban da 2015 yılında enflasyonda ser düşüşler yaşanacağını umut ettiklerini belirterek:

'Ayrıca merkez bankasının daha ciddi faiz indirimine gireceği umuduyla seçimler sonrası daha rahat bir soluk alacağımızı düşünüyorum. 2015 yılında ülke büyümesi %4 olarak tahmin edilirken 2016 ve 2017 yılarında ise üretken alanlara yönelik yatırımlarla desteklenen daha çok yurt içi tasarruflarla finanse edilen verimlilik artışına dayalı bir büyüme stratejisi ile artış hızı yüzde 5 olarak hedefleniyor.' ifadelerini kullandı.