AVM'ler üzerindeki terör baskısı büyüyor

AYD ve Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi, 2016 yılının ilk çeyrek verilerini kamuoyu ile paylaştı. Rakamları değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, terör saldırıları sonrasında yüzde 60'lık ziyaretçi kaybı yaşandığını söyledi

AVM'ler üzerindeki terör baskısı büyüyor

Alışveriş Merkezleri'nin üzerindeki terör baskısı giderek ağırlaşıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi'nin 2016 yılı Mart ayı sonuçları ile birlikte daha da belirgin hale gelen bu baskıyı değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, hem ciro, hem de ziyaretçi sayılarında kötü bir dönem geçirdiklerini söyledi. 

Terör saldırıları sonrasında yüzde 60'lık kayıp
AVM Mart 2016 Endeksi'nin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.8 artış kaydettiğini ve 2016 yılı ilk çeyrek verilerine bakıldığında ise ciro artışının yüzde 9.6 olarak gerçekleştiğini söyleyen Belgü, özellikle Mart ayında, İstanbul ve Ankara'daki terör saldırılarının yüzde 60'lara varan bir ziyaretçi kaybına yol açtığını söyledi. Belgü, hem ciro, hem de ziyaretçi sayısı anlamında kötü bir ay geçirildiğini kaydederek:

"İlk çeyrek sonuçlarını değerlendirdiğimizde Ocak ve Şubat ayındaki yükselişlerin etkisiyle ciro artışlarının pozitif bir gelişme olduğunu görüyoruz. Tüm bu verilerden daha önemlisi, halkımızın ve ekonomimizin terörün yol açtığı olumsuzlukları aşma azmi. Nitekim sektör verilerinde sonraki aşamada hızlı toparlanma süreci de başlamış durumda." ifadelerini kullandı.

AVM Endeksi 2016 birinci çeyrek sonuçları
- Mart ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.8'lik artışla 170 puana ulaşıldı
- Verimlilik İstanbul'da 733, Anadolu'da ise 588 TL olarak gerçekleşti. Türkiye ortalaması ise 646 TL oldu. 
- 2016 yılı çeyrek dönemi itibarıyla metrekare başına düşen cirolarda artış yaşandı.