Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Proje ne zaman bitecek?

Temeli 2011’de atılan Avrasya Tüneli projesinde son durum ne? Tünel ne zaman bitecek? Tüm bu soruların yanıtları için tıklayın.

Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Proje ne zaman bitecek?

Kazlıçeşme ile Göztepe arasında hizmet verecek İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Projesi'nde (Avrasya Tüneli) çalışmalar dur durak bilmeden devam ediyor. Peki Avrasya Tüneli'nde son durum ne ve tünel ne zaman bitecek?

Temeli 2011'de atılan ve hali hazırda yapım çalışmalarına devam edilen Avrasya Tüneli projesinin deniz altında yapılan kazı çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı. Projenin denizin altındaki 3.4 kilometrelik bölümünün 2.2 kilometresi tamamlandı.

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?
Anadolu ve Avrupa yakalarını denizin altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli, toplamda 14.6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında inşa edilecek 'İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi'nin tamamlanmasıyla Kazlıçeşme ile Göztepe arasında halen 100 dakikaya varan seyahat süresinin 15 dakikaya kadar indirilmesi hedefleniyor.

Proje genelinin yüzde 47'sinin tamamlandığı tünelin resmi açılış tarihi olarak Mart 2017 belirlendi. Ancak yetkililer, hedeflerinin Ekim-Kasım 2016 olduğunu söylüyor. Kazlıçeşme ve Göztepe arasında hizmet verecek Avrasya Tüneli'nden otomobiller, minibüsler geçiş yapacak. Ağır taşıtlar, motorsiklet, bisiklet ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar. Tünel geçiş ücreti 4 dolar+KDV olarak belirlendi. Ücret her yıl enflasyon oranında artacak. Tünelden ilk 3 yılda günde ortalama 90 bin araç geçmesi bekleniyor. 3 yıl sonrası öngörülen rakam ise 130 bin.