Avrasya Tüneli'ne büyük ödül

Açılışı 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek Avrasya Tüneli, tüm dünyada 2016 yılının "En İyi Tünel Projesi" seçildi

Avrasya Tüneli'ne büyük ödül

ABD'de 1874 yılından bu yanan yayın hayatında olan Engineering News Record Dergisi'nin "Dünya Çapında En İyi Projeleri" belirlemek amacıyla verdiği ödülün bu yılki sahibi Avrasya Tüneli oldu. Engineering News Record (ENR) Dergisi Editörleri Avrasya Tüneli’ni, 2016 yılı için “Dünya Çapında En İyi Tünel Projesi” seçti

Avrasya Tüneli'ne büyük ödül
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen ve inşaat çalışmaları Yapı Merkezi ve SK E&C ortaklığı tarafından yürütülen Avrasya Tüneli Projesi hizmete girmeden dünyanın en önemli mühendislik ödüllerinden birine layık görüldü.

5 dakikada deniz altından otomobille kıtalararası yolculuğa imkan tanıyan Avrasya Tüneli, aldığı bir çok saygın ödülün arasına dünyanın “En İyi Tünel Projesi” ödülünü de ekledi. 

Arıoğlu: Avrasya Tüneli yeni bir çağ başlattı

Ödülü teslim alan Başar Arıoğlu Avrasya Tüneli’nin hem Türkiye hem de dünya mühendisliği açısından bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Dünyanın ilgisini çeken bir projeyi İstanbul’da hayata geçirdiklerini belirten Arıoğlu:

"Avrasya Tüneli ile tünelcilik konseptleri değişmiştir. Bundan böyle tüneller, eskisi gibi sürücülerin kullanmak istemeyeceği dar, karanlık ve kirli yer altı yapıları olarak tasarlanmak ve inşa edilmek yerine temiz ve estetik yapılar olarak kabul edilecektir." dedi.