Bakan Arslan açıkladı: Osmangazi'den geçen araç sayısı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç sayısının 5-6 bin aralığında olduğu yönündeki haberleri yalanladı ve: "Günlük geçiş 20 bin adedin üzerinde..." dedi.

Bakan Arslan açıkladı: Osmangazi'den geçen araç sayısı...

Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç sayısının 5-6 bin aralığında olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Haberler eksik bilgiye dayanıyor. Köprüden bugünkü geçiş rakamı, günlük 20 binin üzerinde..." şeklinde konuştu.

Geçiş sayısı beklentilerimizin üzerinde
Bakan Arslan, Hürriyet Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'na yaptığı açıklamada 30 Haziran'da açılışı yapılan ve paralı geçişlerin ise 11 Temmuz'da başladığını hatırlatarak, Osmangazi Köprüsü'nden geçiş rakamlarına ilişkin medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. "11 Temmuz'dan itibaren köprüden ortalama geçiş, 20 binin üzerinde" diyen Arslan: "Bu rakam bizim başlangıç için beklentilerimizin de üstünde. Eksik bilgiyle yorum yapıyorlar" dedi. 

Bakan Arslan açıkladı: Osmangazi'den geçen araç sayısı...

Fiyatlar düşmeyecek
Açıklamasında devletin bu proje için kasasından 1 kuruş bile çıkmadığını, Hazine garantisiyle ilgili konuların da yıl sonu ortalamalar dikkate alınarak incelenmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Arslan: "Hiçbir proje daha ilk günden yükünü kaldıramaz ve orta ve uzun vadede bir araç sayısı artışı öngörüyoruz. Fiyatlarda ise bir değişiklik olmayacak. Bu fiyatlar belirlenirken, maliyet-fayda dengesi gözettik ve bazı kişi ve grupların menfaatini dikkate alırsak çalışamayız." dedi. 

Köprü, büyük bir projenin yalnızca bir parçası
Bakan Arslan, Osmangazi Köprüsü'nün 385 kilometrelik otoyol projesinin bir bölümü olduğunu ve 2018 yılında tamamıyla sona ereceğini de hatırlatarak:

"Şu anda bu projemizin, Osmangazi Köprüsü ile yalnızca 58 kilometresi tamamladı." dedi.