Bakan Tüfenkci: 'Önüne gelen emlakçı olsun istemiyoruz'

İkinci el konut ve otomotiv satışını düzenleyecek yeni yasal düzenlemelerde son aşamaya gelindiğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: "Önüne gelenin emlak komisyonculuğu yapmasını istemiyoruz..." dedi.

Bakan Tüfenkci: 'Önüne gelen emlakçı olsun istemiyoruz'

Türkiye gayrimenkul sektörünü uzun süredir meşgul eden ancak bir türlü sonuca ulaşılamayan "emlak komisyonculuğu" düzenlemesiyle ilgili olarak bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den önemli bir açıklama geldi. Tüfenkci, ikinci el otomotiv ve ikinci el emlak satışıyla ilgili yasal düzenlemelerde son aşamaya gelindiğini belirterek, alım satım işlemlerinin belli standartlara kavuşacağını dile getirdi. 

Her önüne gelen emlak komisyoncusu olmasın istiyoruz

Yürütülmekte olan yasal düzenlemelerin reform niteliği taşıdığını ve ikinci el piyasasının disipline edilmesi adına önemli fırsatlar sunacağını vurgulayan Tüfenkci: "Otomotiv yönetmeliğini bitirdik. Şu anda Başbakanlık'ta. Emlak Taşınmaz ticareti yönetmelik taslağı da hazır. Her önüne gelen manav, öğretmen ve bakkalın emlakçılık yapmasını istemiyoruz. Sektörde güvenli bir ortama ihtiyaç var..." şeklinde konuştu. 

Emlak işi yapanlar belli vasıfları taşımalı

Tüfenkci, emlak düzenlemesinin ikinci el otomotiv düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından Başbakanlığa gönderileceğini ve yasayla ilgili çalışmaların paydaşlarla görüşmek suretiyle sürdürüldüğünü de belirterek: " Burada da güven oluşturmaya çalışacağız. Emlak işi yapanlar belli bir vasıfta olacak, belli bir nitelikte olacak. Sözleşmelerde de şeffaflık istiyoruz. Komisyon ücretlerinin net olarak belirlendiği bir sistem yaratacağız..." ifadelerini kullandı. Emlak sektöründe faaliyet gösteren kişilerde önemli şartlar aranacağını da açıklayan Tüfenkci: "Bunların yürüteceği çalışmalar, sürdürüecekleri faaliyetler, uymak zorunda bulundukları kurallar olacak. Bizler sektörü disipline edecek bu kuralları belirlemek için çalışıyoruz..." dedi. 

Hedef dolandırıcılığı önlemek

Gerek otomotiv gerekse emlak komisyonculuğu alanında yeni düzenlemelerin üreticilerin haklarını korumak ve ticaretin belli kurallar çerçevesinde yapılmasının garanti altına almak olduğunu da söyleyen Tüfenkci, amaçlarının suistimal ve dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek olduğunu da belirtti. Tüfenkci yeni çalışmalarla beraber, gayrimenkul kiralanması, alım satımı gibi işlemlerde komisyon oranlarının netleşmesini hedeflediklerini de açıklayarak: "Bundan böyle adamına göre fiyat belirlenemeyecek. Emlakçılar da sorumluluk alacaklar. İmar nitelikleri, zemin etütleri ve eksper değerleri de objektif biçimde çıkarılacak." dedi. 

İkinci el ticarette teknoloji dönemi

Bakan Tüfenkci yeni dönemde ikinci el ticaretinin elektronik ortama akarımıyla ilgili faaliyetler yürütüleceğini de belirterek, bu kategorideki satışlarda garanti ve ekspertiz döneminin başlayacağını, galerici ve emlakçının ise sorumluluk üstleneceğini söyledi. Tüfenkci, yeni düzenlemeler ile komisyoncu ile mal sahibi arasındaki sözleşmenin de netleşeceğine dikkat çekerek, taşınmaz ticareti bilgi sisteminin de kurulacağını söyledi.