Bakan Yıldız'a 'meslekten men' cezası

Esas mesleği 'elektrik mühendisi' olan Enerji Bakanı Yıldız Elektrik Mühendisleri Odası'ndan 6 ay meslekten 'men cezası' aldı

Bakan Yıldız'a 'meslekten men' cezası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma Maden Kazası sonrası tutum ve davranışları nedeniyle Elektrik Mühendisleri Odası'ndan 6 ay meslekten uzaklaştırma cezası aldı. Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre, ceza henüz Bakan Yıldız'a tebliğ edilmedi. 

Soma kazası sonrasındaki tutum ve davranışlar
Elektrik Mühendisleri Odası'nın Bakan Yıldız'a verdiği ihlal cezasının gerekçesi 'meslek etiğine' uygunsuz tutum ve davranışlar olarak açıklandı.  Elektrik Mühendisleri Odası, Bakan Yıldız'a, 301 madencinini hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarda bulunması gerekçesiyle ceza verdi. Oda'nın Onur Kurulu'nca alınan kararda şu ifadelere yer verildi: 

'...bir elektrik mühendisi olarak, mesleki bilgi, birikimi ve deneyimini yerinde kullanmayarak sonuçları itibarıyla topluma ve çevreye olumsuz etkiler yaratması; mesleği, meslektaşlarını ve meslek odasını kamuoyu nezdinde küçük düşürdüğü gerekçesiyle 6 (altı) ay süreyle meslek uygulamalarından ve mesleki unvanını kullanmasından men cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verildi....'

Bakan Yıldız neden meslekten atıldı?
Taner Yıldız'ın 6 ay meslekten men edilmesine neden olan TMMOB Disiplin Yönetmeliği'nin 9/b bendinde, Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek.' ifadelerine yer veriliyor.