Bakanlıktan KDV açıklaması: İade yok, sınırlı bir kesimin indirim hakkı var!

Evini konut kredisi ile alan ve KDV oranlarının düşürülmesi nedeniyle KDV iadesi talebindeki yoğunluk nedeniyle bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yasal prosedür hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Bakanlık açıklamasında, sınırlı bir kesimin indirim talebinde bulunabileceği belirtildi.

Bakanlıktan KDV açıklaması: İade yok, sınırlı bir kesimin indirim hakkı var!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son bir kaç gündür medyada yer alan haberler üzerine Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunan vatandaş sayısındaki artış nedeniyle bir açıklama yaptı.

Sınırlı bir kesimin indirim talep hakkı
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir indirimden yararlanacak tüketici oranının sınırlı düzeyde kaldığı ve bu kesimin de KDV oranlarında 2016/9153 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile satışa konu konut bedeli yüzde 18 oranında KDV hesaplanarak belirlenen konutların sahiplerinden oluştuğu belirtilerek:

"Buna ilişkin olarak satış sözleşmesinde şart bulunan tüketicilerden teslim yada satışa ilişkin fatura ve benzeri belgesi 8.9.2016 tarihi ile 31.3.2017 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihler arasında yapılan veya yapılacak olan çok sınırlı sayıda ki tüketiciler yararlanabilecektir." denildi

Haberler gerçeği yansıtmıyor
Söz konusu haberlerde KDV oranlarının düşürülmesi sonrasında konut kredisi kullanan vatandaşların bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bakanlık yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu hususlara değinildi:

- Konut kredileri ve KDV sorunu: Ticari bankalardan kullanılan konut kredilerinin KDV ile, dolayısıyla da muafiyet ile herhangi bir ilgisi yoktur.

- Bankaların KDV mükellefiyet ve sorumluluğu yoktur: Kredi sözleşmesinin tarafı olan bankaların da kullandırılan krediler den dolayı KDV mükellefiyet ve sorumlulukları yoktur

- Konut satışında vergi mükellefi müteahhittir: KDV Kanunu'na göre vergi mükellef ve sorumlusu müteahhit firma ya da inşaat şirketidir.

- KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesi: 08.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararla birlikte, satış bedelleri yüzde 18 KDV oranı üzerinden belirlenen konutların bu tarihten 31.03.2017'ye kadar olan süre içinde teslimleri yapılacak daireler için düzenlenecek faturalarda KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacaktır. Bu süreler içerisindeki tüketiciler, satıcılardan hakkaniyet ilkesi uyarınca bedel indirimi talep edebilir.