Balon riskine karşı doğru hamle: KDV indirimi

Dünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren KDV indirim kararını yorumlayan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci: "Karar balon tehdidini de ortadan kaldıracak..." dedi.

Balon riskine karşı doğru hamle: KDV indirimi

150 metrekarenin üzerindeki konutlarda yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indiren Bakanlar Kurulu Kararı dün yürürlüğe girdi. Karar gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Bezci: Balon tehdidine karşı KDV indirimi
Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ve bu gücünü bir kez daha kanıtlayacağı süreçten geçtiğini söyleyen BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, OHAL sonrasında alınan Kanun Hükmünde Kararnameler ve Merkez Bankası indirim kararlarına eklenen inşaat sektörü kampanyalarının sektördeki endişeli görünümü olumlu bir düzeye getirdiğini söyledi. 

 

Balon riskine karşı doğru hamle: KDV indirimi

 

Bezci, alınan KDV indirim kararının inşaat sektörünün kendini tamamen toparlaması ve balon riskini ortadan kaldırması adına önemli bir fırsat sonuacağını da belirterek:

"Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde birbiri ardına yeni konut inşaatlarının hayata geçirildiği düşünülürse, karar mevcut stokun eritilmesine de önemli ölçüde etki eder. KDV indiriminin, güvenilir liman konut yatırımını çok daha öne çıkaracağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin konut konforu yükselecek
150 metrekarenin üzerindeki konutlara tanınan indirimin Türkiye'nin konut konforunu da artıracağına dikkat çeken Bezci: "Düşük vergi oranı, alıcıyı lüks konut almaya sevk eder. Bu sayede de alıcı daha lüks konutlarda yaşama olanağına kavuşur." şeklinde konuştu.