Bankalar konut hesabı uygulamasına hazır

Konuta devlet desteği uygulaması 26 Ağustos 2016'da başlıyor. Bankalar "Devlet Katkılı Konut Hesabı" için hazırlıklarını tamamladı

Bankalar konut hesabı uygulamasına hazır

Konuta Devlet Desteği sunacak yasa yarın (16 Ağustos2016) başlayacak. İlk defa konut satın alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 15 bin TL'ye kadar devlet desteği içeren uygulama için bankalar hazırlıklarını tamamladı.

Kuveyt Türk'ten "Devlet katkılı konut hesabı"
Süreçle ilgili olarak ilk adımı atan bankalardan biri Kuveyt Türk oldu. Banka hazırladığı "Devlet Katkılı Konut Hesabı" ile, uzun vadeli birikim yapmak isteyen müşterilerine destek vermeye başlayacağını açıkladı. 

Kuveyt Türk'ten kâr payı
Kuveyt Türk'ten yapılan açıklamaya göre konut hesap birikimlerine devlet tarafından sağlanan katkıya ek olarak kâr payı sunulacak.  Yurt içi şubelerinde TL cinsinde ve birikimli katılım hesabı olarak açılabilecek konut hesabı asgari 3 yıl vadeli biçimde açılabilecek ve her yıl temdit olan hesap üzerinden müşteriye kâr payı aktarılacak. Aylık birikimlerin 250-2.500 TL aralığında yapılabildiği hesapta 3 aylık dönemlerde 750-7.500 TL arasındaki tutarlarda katkı yapılabilecek. Kâr payları müşterinin isteğine göre cari hesapta ve ilgili katılma hesabı üzerine üst limiti aşmayacak şekilde eklenebiliyor.

 

Bankalar konut hesabı uygulamasına hazır

 

Konut hesabına devlet katkısı hakkında:
- Konut hesabı açıldığı anda bir defaya mahsus olarak 30 bin TL'ye kadar para yatırılabilecek. 
- Bu hesap asgari üç yıl vadeli olarak açılabilecek. 
- Hesabı açan kişi, bu süre içinde düzenli olarak ödeme yapmak zorunda.
- Birikim sahiplerine 3-4 yıl aralığında yüzde 15 (en fazla 13,000 TL), 4-5 yıl arasında yüzde 18 (en fazla 14,000 TL) ve 5 yıl üzerinde yüzde 20 (en fazla 15,000 TL) katkı kazanabiliyor.