Bankaların faiz indirimi kredi talebini canlandırmadı

Cumhurbaşkanı ve Hükümet'in çağrılarıyla konut kredisi faizlerinde zoraki indirime giren bankalara yapılan başvurular istenen düzeye ulaşmadı. Konut kredisi kullanım artışı 2 haftada 329 milyon TL'de kaldı

Bankaların faiz indirimi kredi talebini canlandırmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Hükümet üyelerinin, haftalar önce bankalara yönelik olarak yaptığı "faizleri düşürün" çağrısı, özellikle konut sektörü açısından büyük bir umut vaat etmişti. Gerek Merkez Bankası'nın üst üste aldığı faiz indirim kararları ve gerekse 15 Temmuz darbe girişiminin atlatılmasının ardından piyasalarda yükselen morale rağmen, bankaların bu çağrıya verdiği yanıt beklenen düzeyde olmadı. 

Bankalardan Cumhurbaşkanı'nın çağrısına zoraki yanıt
Beklemede kalan konut alıcısı açısından, bankaların 120 ay vadeli kredilere verdiği faiz oranı, yüzde 1'in altına düşmenin ötesinde pek bir anlam ifade etmedi. Aslında ilk andan itibaren Cumhurbaşkanı'nın istediği yıllık yüzde 9 ile, bankaların verdiği masraf ve komisyonlar hariç yüzde 11.5'lik rakam arasında ciddi bir fark oluştuğu anlaşılmıştı. Böyle olunca da Bankaların, biraz da korkuyla ve serbest piyasa ekonomisinin kurallarına pek uymayan bir etkiyle "Yatırımcının önünü açmayan girişimleri ihanet sayarız..." çıkışından etkilenmiş olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Faiz indirimlerinin satışlara etkisi yok gibi
Bankaların aldığı faiz indirim kararlarının yetersiz kaldığı, son 2 haftalık rakamlarca da doğrulandı. Merkez Bankası verilerine göre bankaların faiz indirim kararlarını almaya başladığı Ağustos ayının ilk haftası itibarıyla iki haftalık süre içinde konut kredilerindeki artış 329.6 milyon düzeyinde kaldı. 

Düşük faizli kampanyalar tüketiciyi kendine çekti
Diğer taraftan konut yatırımcısının bankalara yönelmemesinin bir diğer nedeni de GYODER ve Emlak Konut gibi sektörün öncü kuruluşlarının başlattığı aylık yüzde 0.70'den başlayan kampanyalar olarak gösterildi. Emlak Konut tarafından başlatılan kampanyaya 25 günde 2 bin 200 konut satılmış ve 1 milyar 450 milyonluk ciroya ulaşılmıştı.