İstanbul'un yeni banliyö hattının yüzde 92'si bitti

Banliyö hatlarının yıl tamamlanmadan hizmete gireceğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan: "Hattın yüzde 92'si bitti." dedi.

İstanbul'un yeni banliyö hattının yüzde 92'si bitti

İstanbul'un banliyö hatlarında yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Halkalı ile Gebze arasında hizmet verecek banliyö hattında yaptığı incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, eksik imalatların bir an önce tamamlanacağını belirterek: "Yıl sonunda projeyi İstanbulluların hizmetine sunmuş olacağız." şeklinde konuştu. 

İstanbul'un yeni banliyö hattının yüzde 92'si bitti

Gebze-Pendik etabı İstasyonları tamam

Projenin Gebze ile Pendik etabında T1 ve T2 banliyö hatları istasyonlarının tamamlandığını ve sinyalizasyon sistemlerinin tesisinin sürdüğünü dile getiren Bakan Turhan: "Projenin gerçekleşme oranı yüzde 92 seviyesinde." şeklinde konuştu. Bakan Turhan, banliyö hatlarının iyileştirilmesinin tamamlanmasıyla Gebze ile Halkalı arasında 3 hat şeklinde hizmet verecek bir demir yolu hattına ulaşılacağını da vurgulayaarak: "Marmaray ile bütünleşmiş şekilde banliyö işletmesi yapılacak. 3'üncü hat üzerinde şehirlerarası ve yük taşımacağı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecek." ifadelerini kullandı

Bakan Turhan açıkladı: Mega Projelerde Son Durum

Gebze ile Halkalı arası 115 dakika

Bakan Turhan, projenin devreye alınmasıyla birlikte, Üsküdar ile Sirkeci arasındaki seyahat süresinin 4 dakikada alınacağını, Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasının ise 13 buçuk dakikada kat edileceğini belirterek: "Söğütlüçeşme ile Yenikapı arası 12, Bostancı ile Bakırköy arası ise 37 dakikada alınabilecek. Projenin en uzun yolculuğu ise Gebze ile Halkalı arasında 115 dakikaya inmiş olacak"  ifadelerini kullandı.

İstanbul'un yeni banliyö hattının yüzde 92'si bitti

Banliyö hedeflerinde sapma yok

Açılışı çeşitli sebeplerle senelerce ertelenen İstanbul banliyö hatlarının açılışında 2018 hedefinden sapma yaşanmayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Ahmet Arslan, hattın 2018 yılı sonlarına doğru hizmete açılacağını ve 77 kilometrelik kesintisiz ulaşım hattının günde 1.5 milyon yolcu taşıyacağını söylemişti. 

Banliyö hatlarında çalışma tüm hızıyla sürüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'un Asya ve Avrupa yakalarındaki banliyö hatlarında inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. 2018 yılı sonu itibarıyla her iki yakadaki inşaat çalışmalarının da tamamlanacağını söyleyen Arslan: "Bu süre zarfında banliyö hatlarını halkımızın hizmetine sunacağız.." dedi. Bakan Ahmet Arslan, 2018 yılının Ağustos ayı içinde inşaat çalışmalarının tamamlanması için gayret göstereceklerini, sonraki bir aylık periyotta da elektrik ve sinyal kısımlarını tamamlamayı hedeflediklerini belirterek: "2018 yıl sonu itibarıyla banliyö hatlarını hizmete açmayı hedefliyoruz. 77 kilometrelik güzergahın tamamını kesintisiz hale getireceğiz ve günde 1.5 milyon yolcuya hizmet vereceğiz. İstanbulluların sabredecekleri 13 ayları kaldı" şeklinde konuştu. 

İstanbul'un yeni banliyö hattının yüzde 92'si bitti

İstanbul'un toplu ulaşımını banliyö kurtaracak. Ayrıntılar için Metroyu Banliyö hattı kurtaracak konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Marmaray'ı 4 yılda 300 milyon kişi kullandı

İstanbul'da asrın projesi olarak gösterilen Marmaray'a vatandaşların aradan geçen süre içinde yoğun bir ilgi gösterdiğini ve Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye uzanan 15 kilometrelik mesafenin rekor düzeyde taşımacılık potansiyeline imza attığını belirten Bakan Ahmet Arslan: "4 yıllı zaman zarfından insanımızdan yoğun bir ilgi gördük. İnsanımız burayı yoğun biri teveccühle kullandı. 4 sene içinde bu hat 300 milyona yakın yolcu taşıdı... " ifadelerini kullandı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan,  Banliyö hatlarının Marmaray konforu ve kalitesi ile hizmet vereceğini vatandaşların Marmaray sonrasında yüksek standartlara ulaşma beklentisi taşımaya başladığını da vurgulayarak: "Gebze'den Ayrılıkçeşme'ye gelecekler. Buradan Marmaray ile Kazlıçeşme'ye buradan da Halkalı'ya kadar ulaşım sağlayabilecekler. Banliyö hatlarının metro standardına ulaşacağı bu güzergah üzerinde Marmaray araçları kullanılacak. Bütün güzergah üzerinde çalışmalarımız devam ediyor..." dedi. 

2013 yılında kapanmıştı

2013 yılında, yenileme çalışmaları kapsamında kullanıma kapatılan ve iki sene içinde yeniden kullanıma açılacağı vaat edilen banliyö hatları, aradan geçen 5 yıla yakın zaman dilimine karşın hala tamamlanamadı. Hükümet yetkilileri farklı zamanlarda yaptığı açıklamalarla, gecikmelerden dolayı vatandaşlardan özür dileseler de gecikmenin böylesine uzun bir zaman dilimine yaklaşmasının nedenleri hakkında yeterince açıklayıcı olamadılar. İhaleyi kazanan İspanyol firmanın maliyet artışları ve iflas gerekçesiyle ek süre istediği sürecin bir diğer engeli ise kurtarma kazıları olmuştu. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da banliyö hatlarında hedefleri kamulaştırma faaliyetleri ve kurtarma kazılarının zorladığını belirterek: "Hedefler tutarsa 2017 bitmeden kullanıma açarız..." açıklamasında bulunmuştu.