Başbakan: "Yeşile Hayranım, Hastayım"

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak, "İktidara geldiğimizden bu yana milyonlarca ağaç diktik. Yeşile hayranım, hastayım" dedi

Başbakan:

3 Eylül 2013 / emlakwebtv

Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı protestoları sırasında "çevre düşmanı" gibi gösterilmesinin, kendisine ve partisine büyük haksızlık olduğunu söyledi.

Gezi Parkı olaylarında yaşananların yanlış yansıtıldığını öne süren Erdoğan; "Bizim polisimiz dayak yemiştir, son ana kadar tahammül etmiştir. Biber gazı AB mevzuatında zaten var. Su, kullanılabilir. Ama gerçek mermi kullanılamaz. Ama gerçek mermiyi gösteriyi yapan polise karşı kullanıyorsa buna ne demeli? Bunlar karşısında polis ne yapacak? Bu sorularında cevabını bulmamız lazım. Ve gerçek mermiyle yaralanan hatta ölen polislerimizde olmuştur. Ama bunlar görülmeden, bilinmeden ülkemiz hakkında bu tür kampanyalar sürdürülmüştür. Mesela çok masum gerekçeler ileri sürülmüştür. 'Ağaç söküldü, bundan dolayı gösteriler' denildi. AB üyesi ülkelerle biz ağaç dikme noktasında rekabetteyiz. Biz ön alırız. Biz bu konuda vagon değiliz, lokomotifiz. İktidara geldiğimizden bu yana milyonlarca ağaç diktik. AB'nin her yerinde, yeri gelir ağaçları sökersin bir yerden başka bir yere nakledersin. AB'ye Fransız değiliz. Ağaç sökülmez diye bir anlayış artık yok. Çevre teknolojisi bu denli ilerlemiş vaziyette. Ben belediye başkanlığı yaptım. Ve bu işlerin ne denli önemli olduğunu bilenlerdenim. Ve birazda yeşile hayranım, hastayım. Bu işi çok severim. Bize adeta çevre düşmanı gibi bir yaklaşım içinde olmak, çok büyük haksızlık olur. Bizim gösteri ve yürüyüşlerde hukuk içerisinde haklarını kullananları sadece biz onları koruruz" ifadelerini kullandı.