Başbakan'dan Moody's açılımı: Notumuzu vatandaş belirler

Başbakan Yardımcısı Şimşek'in, kabine üyelerine adeta ayar veren "Moodys'in not indirimini önemsiyoruz" açıklamasına rağmen Başbakan Yıldırım bugün de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını "Üç beş tane kurum..." şeklinde niteledi

Başbakan'dan Moody's açılımı: Notumuzu vatandaş belirler

Moodys'in not indirim kararının Hükümet üzerindeki şok etkisi halen devam ediyor. Kurumun aldığı kararların nasıl değerlendirileceği hususunda dahi birbirinden aykırı ve çelişkili demeçler vermeyi sürdüren Bakanlar, tartışmaları her geçen gün daha da derinleştirmekten başka bir şey yapmıyor.

Yıldırım'dan gelenekselci çıkış: Üç beş kurum bizim notumuzu belirleyemez
Tartışmaya son katkı bugün Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, Moody's kararlarının küçümseyen diğer bakanlar gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını "üç beş kurum" olarak küçümsedi ve ekledi: "Bizim notumuzu onlar belirleyemez..."

Elbayrak'ın "vız gelen tırıs giden Moodys'i..."
Kuşkusuz tartışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla başlamış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Yıldırım'ın bu kuruluşları Türkiye'ye yönelmiş "uluslararası komplo" diliyle ilişkilendiren açıklamalarıyla genişlemişti. Albayrak Moody's hakkında: "Vız gelir tırıs gider..." demişti. 

Şimşek: "Moody's ve not etkisini iyi analiz etmeliyiz"
Kabinenin ekonomi işleyişinde hatırı sayılır bir etkiye sahip Başbakan Yardımcısı Şimşek ise, yapılan açıklamaları deyim yerindeyse düzeltme ihtiyacı hissetmiş ve uluslararası yatırımcıların "kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına göre" hareket etme eğilimi taşıdıklarına vurgu yapmıştı. 

Şimşek'in bu açıklamaları, olasılıkla genel bir ekonomi politikasının dışarıya dönük ifadesi olarak okunabilir.  Ekonominin disiplinel işleyişinin akademik düzeyde temsilini oluşturan bu uyarılara rağmen Başbakan Yıldırım, gelenekselci çıkışlarını sürdürdü. Yıldırım: "Notumuzu üç beş tane değerlendirme kuruluşu belirleyemez, notumuzu vatandaş belirler... Herkes yerini yurdunu bilsin..." dedi.