Bayraktar: Saraçoğlu Yıkılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Cumhuriyetin ilk örneklerinden olan Ankara Saraçoğlu Mahallesi’ndeki binaların yıkılmasının söz konusu olmadığını açıkladı

Bayraktar: Saraçoğlu Yıkılmayacak

18 Kasım 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Saraçoğlu Mahallesi için tarafları bir araya getirdi. Bakan Erdoğan Bayraktar’ın başkanlığında yapılan toplantıya Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan ile heyeti katıldı.

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Cumhuriyetin ilk yapıtlarından olan Saraçoğlu evlerinin artık ikamet özelliği kalmadığını, mahallenin Ankara’nın tarihi, antik kimliğini ön plana çıkarması gerektiğini vurguladı.

Mahallenin, halkın kullanıma açılması gerektiğini belirten Bayraktar, “Kamuoyunda yıkacağız gibi bir algı var. Biz burayı yıkmayacağız. Burası sit alanı. Bizim için Selçuklu ve Osmanlı’daki kazanımlarımız ne kadar önemliyse Ankara Saraçoğlu evleri de o kadar önemli. Burası bizim Cumhuriyetimizin merkezi. Cumhuriyetimizin ilk örneklerinden. Burayı ihya edelim. Saraçoğlu tarihi kimliği bozulmadan pırıl pırıl bir yer haline gelsin. Amerika ve Avusturalya’da bu şekilde örnekler var. Ankara’nın marka değerini artıracak dünyaya örnek bir proje çıkaralım” dedi.

Bayraktar: Ortak Yapabiliriz
Projenin gerek Mimarlar Odasıyla, gerek Ankara Ticaret Odasıyla ortak yapılması gerektiğinin önemini belirten Bakan Bayraktar, alanın tahsisi Bakanlığa yapılmasıyla birlikte işlerin daha da hızlanacağını kaydetti.

Eksiklikleri Gidermek İçin Çalışıyoruz
Bakanlar Kurulu’nun ilan ettiği riskli alan kararının Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlatan Bakan Bayraktar, “Mahkemenin verdiği karar çok sert değil. Kararı inceliyor eksikleri gidermek için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Kızılay Çöküntü Alanı Haline Geldi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, Kızılay kent merkezinin artık bir çöküntü alanı haline geldiğini, Ankara’nın can damarı Kızılay’ın eski değerini kaybettiğini söyledi. Saraçoğlu Mahallesi için proje fikir yarışmaları düzenlediklerini belirten Hakkan, Cumhuriyet döneminin en önemli kazanımların bir tanesi. İlk toplu konut alanı. Lojman olarak kullanımdan öte Ankara’ya değer katması gerekiyor” dedi.