Beş semtin durağı, AVM'ye tahsis edilirse

Florya'da nüfus yoğun beş semte yakın bir noktada bulunan Florya tren istasyonu, lüks otel ve AVM yatırımlarının bulunduğu noktaya taşındı. Vatandaşlar tepkili...

Beş semtin durağı, AVM'ye tahsis edilirse

Marmaray projesi kapsamında yenilenme çalışmaları sürmekte olan Gebze-Halkalı banliyö tren hattı kapsamında Florya istasyonunun değiştirilen yeri vatandaşlarca tepkiyle karşılandı. İstasyonun eski konumu, nüfusu yoğun olan 5 semte yakınlık arz ediyordu. Yeni düzenleme ile Florya istasyonu 800 metre uzağa taşındı. İstasyon böylelikle geçtiğimiz hafta içerisinde Sayıştay raporlarında kendine yer bulan akvaryum, AVM ve otel kompleksinin çok yakınlarında konumlandırılmış oldu

Florya İstasyonu AVM'ye tahsis edildi
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Florya ve Atatürk Ormanı Koruma Dayanışma ve Kültür Derneği, nüfus yoğunluğu yüksek 5 semte hizmet vermekte olan istasyonun taşınmasını eleştirdi. İstasyonun eski yerine taşınması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruda bulunan dernek, bu doğrultuda imza kampanyası başlattığını duyurdu.

Sayıştay Raporu Florya Sahili yapılaşması için ne dedi? Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz...

Proje kapsamında düzenlenen durağın artık yalnızca AVM ve lüks restoranlara hizmet verecek hale getirildiğini söyleyen Dernek Başkanı Damer Dayı, kararın kamu yararına aykırılık teşkil ettiğini vurguladı. Dernek tarafından yapılan açıklamada, Basınköy, Menekşe, Sefaköy ve Beşyol gibi semt sakinlerinin yürüme mesafesiyle ulaşabileceği istasyonun aynı zamanda farklı semtlerden gelerek plajdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından da yoğun olarak kullanıldığı vurgulandı. 

Yeni düzenlemenin, yalnızca Aquapark AVM ve restoranlardan yararlanmak isteyenler için tasarlandığını belirten Dernek açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Halkın istasyona ulaşımını zorlaştıran bir anlayış kamu yararına uygun olamaz. Kamu yararı ve halka hizmet, bu istasyonunun yerinde kalmasını gerektirmektedir. Komisyon raporunun değiştirilerek istasyonumuzun eski yerinde kalmasını talep ediyoruz. Halkımızın imzaladığı dilekçeleri de İBB Başkanlığı’na sunacağız.”